Apple TV+ hyn në historinë e çmimeve Oscar

Apple TV+ hyri në histori si shërbimi i parë i transmetimit që fitoi një Oscar për filmin më të mirë CODA në ndarjen e 94-të të çmimeve Academy Awards.

CODA është një dramë emocionuese rreth vajzës së prindërve të shurdhër që ndjek pasionin e saj për muzikën.

Shërbimi i transmetimit bleu CODA me një rekord prej 25 milionë dollarësh pas debutimit të tij në Sundance Film Festival 2021.

CODA u përball me një konkurrencë të fortë nga filmi western i Netflix The Power of the Dog  i vlerësuar nga kritikët, i cili arriti një mori nominimesh. Regjisorja e filmit, Jane Campion, mori një çmim Oscar.

Filmi më i mirë Oscar sinjalizon se sa larg ka arritur industria që nga viti 2017, kur Festivali i Filmit në Kanë ndaloi filmat që nuk u shfaqën në ekranin e madh të konkurronin për çmimin e tij më prestigjioz, the Palme d’Or .

Filmi më i mirë Oscar shënon gjithashtu një moment historik për Apple TV+, i cili u promovua në nëntor 2019 me një pjesë të vogël të serialeve origjinale dhe pa bibliotekë filmash dhe shfaqjesh televizive.

Apple TV+ pa një përparim në shtator 2021, kur komedia e tij “peshk jashtë ujit”, për një trajner futbolli amerikan që merr një punë në një klub futbolli anglez, mori çmimin Emmy për serialet e jashtëzakonshme komedi.

Me fitimet e Oscarit – CODA fitoi tre çmime, duke përfshirë aktorin më të mirë në rol dytësor dhe skenarin më të mirë të adaptuar.

Përveç filmit më të mirë, Apple tani natyrisht do të tërheqë më shumë talente të Hollivudit në shërbimin e saj të transmetimit.