Aplikacioni “Truth Social” nuk është ende gati

Aplikacioni Truth Social i ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, do të nisë fillimisht në web browser në fund të majit.

Në një postim në platformë,  shefi ekzekutiv Devin Nunes tha gjithashtu se Truth Social nuk është miratuar ende për t`u shkarkuar nga Google Play Store për pajisjet Android.

Disponueshmëria në dyqanet e Google Play dhe Apple App është çelësi për aftësinë e aplikacionit për t’u bërë masiv.

Kompania “mëmë” e Truth Social, Trump Media & Technology Group filloi me misionin për t’iu kundërvënë Big Tech, pasi Trump u përjashtua nga Twitter, Facebook dhe YouTube.

Megjithatë, sipërmarrja e mediave sociale është e kufizuar nga mbështetja e saj në Google dhe Apple në pronësi të Alphabet, të cilat operojnë dyqane aplikacionesh që dominojnë tregun e smartfonëve.

Truth Social u publikua në dyqanin e aplikacioneve Apple më 21 shkurt dhe ishte për njëfarë kohe aplikacioni falas më i shkarkuar.

Trump filloi të postonte në faqe për herë të parë që kur postoi një “të vërtetë”  (siç quhen postimet), më 14 shkurt.

Kompania e kryesuar nga Trump po planifikon të dalë publikisht përmes një bashkimi me firmën e kontrollit Digital World Acquisition Corp).

Marrëveshja është nën shqyrtim nga autoritetet dhe ka gjasa të zgjasë disa muaj, derisa të finalizohet.