Anija turistike shpëton emigrantët kubanë të bllokuar në det

Gjashtë emigrantë kubanë që lundronin në det në një trap të improvizuar u shpëtuan nga një anije lundrimi javën e kaluar.

Shpëtimi dramatik vjen pasi zyrtarët amerikanë raportojnë një rritje të kubanëve që përpiqen të largohen nga ishulli i drejtuar nga komunistët, ku zyrtarët në pushtet fajësojnë sanksionet e SHBA për një ekonomi të rënduar.

Kubanët që arrijnë në Shtetet e Bashkuara dhe kërkojnë azil zakonisht janë në gjendje të fitojnë qëndrim të përhershëm sipas një statusi të veçantë të dhënë nga Akti Kuban i Rregullimit të vitit 1962. Kubanët e kapur në det nga Roja Bregdetare e SHBA-së zakonisht kthehen në ishull.

Ndërsa Kuba po përballet me ndërprerjet në rritje të energjisë dhe mungesat e ushqimit, një numër rekord kubanezësh janë larguar nga ishulli ose duke kaluar në SHBA nga kufiri jugor me Meksikën ose duke u nisur në det me varka të vogla dhe gomone që zyrtarët amerikanë thonë se shpesh shtyhen. jashtë kursit nga rrymat e oqeanit.

Sipas Doganave dhe Mbrojtjes së Kufirit të SHBA-së, më shumë se 175,000 kubanë kanë mbërritur në SHBA nga Meksika që nga korriku i vitit të kaluar. Në të njëjtën periudhë, më shumë se 4,500 kubanë të kapur në det janë kthyer në Kubë, tha Roja Bregdetare në një deklaratë të martën.

Nuk është e pazakontë që anijet e lundrimit të ndihmojnë në shpëtimin detar. Më 4 qershor, anija e lundrimit Carnival Mardi Gras shpëtoi 16 kubanë të bllokuar rreth 60 milje detare nga Key West, Florida.

 

*TiboNews