Angelina Jolie, në 10 filmat e saj më të mirë

Angeline Jolie, është një nga ikonat e Hollivudit dhe e gjejmë të përfshirë në aksion, dramë si dhe thriller.

Në karrierën e saj numëron shumë role, madje edhe çmime, por sipas audiencës disa meritojnë të jenë në listën e dhjetë më të mirëvë.

 

 

Lara Croft Tomb Raider (2001)

Jolie është aktorja që solli në jetë arkeologen ikonë, Lara Croft. Në film ajo prezanton një spektakël aksioni dhe gjithë këtë e bën duke luftuar për rikuperimin e një objekti të fuqishëm antik,

 

Beyond Borders (2003)

Në këtë romancë, Jolie luan rolin e një amerikaneje naive që preket nga lutja për ndihmë e një mjeku në Afrikën e shkatërruar nga lufta.

 

Wanted (2008)

Si anëtarja kryesore e një grupi vrasësish, Jolie na mahniti me aftësitë e saj për të gjuajtur me plumba.

 

The Bone Collector (1999)

Në këtë thriller, Jolie ka luajtur rolin e një policeje që bashkë me një ish-ekspert të paralizuar të mjekësisë ligjore, përpiqen të kapin një vrasës serial.

 

A Mighty Heart (2007)

Ky film i bazuar në ngjarje të vërtetë, vendos Jolie-n në rolin e gruas së një gazetari që është rrëmbyer në Pakistan.

Ajo do të bëjë një përpjekje intensive për ta gjetur atë pas zhdukjes së tij.

 

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Në këtë komedi aksion, Jolie dhe Brad Pitt luajnë përballë njëri-tjetrit si një çift që ngec në një martesë të mërzitshme, ku në fakt të dy janë vrasës të punësuar nga agjencitë konkurruese për të eliminuar njëri-tjetrin.

 

Salt (2010)

Duke demonstruar aftësinë e saj për të udhëhequr një spektakël të plotë aksioni, ajo luan rolin e një agjenteje të CIA-s që shkon në arrati pas një akuze si spiune ruse.

 

 Girl, Interrupted (1999)

Si një paciente sociopatike e një institucioni mendor, performanca e saj arrin të shpallet fituese e çmimit Oscar për aktoren më të mirë dytësore.

 

Changeling (2008)

Në këtë histori të vërtetë, Jolie luan rolin e një nëne që lufton për të gjetur fëmijën e saj të humbur.

 

 Hackers (1995)

Në zbulimin e një komploti për të lëshuar një virus të rrezikshëm kompjuterik, Jolie bashkohet me një grup hacker-ash të tjerë.

Së bashku,  ata përdorin aftësitë e tyre kompjuterike për të arritur qëllimin, ndërkohë ndiqen nga Shërbimi Sekret.