Ananasi përmirëson gjumin?

Ndërsa këshillat e TikTok ndonjëherë merren me humor, në disa raste mund të jenë vërtet të dobishme për gjithçka, nga moda te ushqimi.

Një këshillë që po bën xhiron e platformës së mediave sociale mund të duket e pavërtetë në pamje të parë, por sipas një eksperti, nuk është aspak kështu.

Në një video që ka mbledhur mbi 43,000 shikime, 21-vjeçarja Emma Leigh thotë se konsumimi i ananasit promovon gjumë më të mirë.

Ajo pohon se konsumimi i frutave tropikale para gjumit e ndihmon atë ‘të bjerë në gjumë më shpejt dhe të flejë shumë më mirë’, duke ia rekomanduar atë kujtdo që lufton me atë gjumin e të pasurit trurin në punë.

Komentuesit e morën gjithashtu këshillën e saj, duke përfshirë një që pretendoi se më shumë ananas në dietën e saj i ka dhënë më shumë energji gjatë ditës dhe se gjumi i saj është përmirësuar ndjeshëm.

Dhe sipas një eksperti, ngrënia e ananasit ose pirja e lëngut të freskët të ananasit para gjumit është treguar se rrit melatoninën në tru deri në 266%.

“Tryptofani (një aminoacid i pranishëm në ananas) rrit natyrshëm nivelet e melatoninës (një hormon që sinjalizon fillimin e gjumit) dhe nivelet e serotoninës në tru, duke shkaktuar një ndjenjë qetësimi, përgjumjeje dhe relaksi.

Për më tepër, theksohet se përmbajtja e lartë e ujit në fruta mund të ndihmojë në mbajtjen e trupit tuaj të funksionojë në formë të mirë dhe t’ju lejojë të flini pa ndërprerje, siç mund të jenë efektet e tij anti-inflamatore.

Ananasi përmban një enzimë të quajtur bromelain, e cila njihet për vetitë e saj anti-inflamatore.

Nëse shqetësimi ose dhimbja për shkak të inflamacionit po ndërhyn në gjumin tuaj, efektet anti-inflamatore të bromelainës mund të ndihmojnë në përmirësimin e komoditetit të përgjithshëm dhe cilësisë së gjumit.

Për ta vërtetuar mund ta provoni edhe ju, por kini kujdes për reagimet negative pas ngrënies së ananasit, pasi disa njerëz mendojnë se aciditeti i ananasit prek tretjen dhe lëkurën.