Akuza të rënda seksuale për Russell Brand

Aktori dhe komediani Russell Brand mori vëmendjen e mediave këtë fundjavë pasi u shfaqën një sërë akuzash tronditëse.

Disa gra e kanë akuzuar Brand, 48 vjeç, për përdhunim, sulm seksual dhe sjellje kontrolluese gjatë një periudhe shtatëvjeçare në kulmin e famës së tij, kur ai ishte në krye të chatshow-ve, fliste në radio BBC dhe luante në filma të suksesshëm të Hollivudit.

Disa media ndanë detaje tronditëse të incidenteve të supozuara, pas një hetimi të gjatë nga Channel 4, The Sunday Times dhe The Times.

Akuzat përfshijnë ato nga një grua që ishte vetëm 16 vjeçe në kohën kur u takua me Brand, duke pretenduar se ai ‘ia vendosi organin gjenital në fyt’.

Vetë Brand i ka mohuar akuzat ‘shumë serioze’, duke u thënë ndjekësve të tij në internet në një video se po vë në dyshim nëse ‘ka një axhendë tjetër në lojë’ dhe duke thënë se takimet seksuale me viktimat e supozuara ishin ‘konsensuale’.

Aktori u bë i famshëm në fillim të viteve 2000, duke filluar me stand-up komedi përpara se të siguronte koncerte prezantuese në MTV dhe Channel 4, si spin-off i Big Brother, Big Brother’s Big Mouth.

Brand gjithashtu ka drejtuar emisionet e tij në radio, ka publikuar libra dhe ka shprehur personazhe në filma si Despicable Me dhe Trolls.

Vitet e fundit, ai ka bërë një hap prapa nga qendra e vëmendjes, në vend të kësaj e kalon kohën duke bërë podkaste dhe duke bërë fushatë.

Brandi ishte i martuar me yllin e popit amerikan Katy Perry për 14 muaj.

Krijuesi i hitit Teenage Dream, 38 vjeç, filloi të takohej me Brand pas ndarjes nga Travie McCoy në dhjetor 2009. Ata fillimisht u takuan në verën e atij viti ndërsa Perry filmoi një film për Get Him to the Greek.

Perry dhe Brand u bashkuan pasi u takuan përsëri atë shtator në VMAs, me gjërat që ecën shumë shpejt, pasi Brand i propozoi në natën e Vitit të Ri vetëm disa muaj më vonë, ndërsa po pushonte në Indi.

Ajo u martua me Brand më 23 tetor 2010, në një ceremoni tradicionale hindu pranë strehës së tigrave Ranthambhore në Rajasthan.

Megjithatë, më 30 dhjetor 2011, Brand njoftoi se ai dhe Perry po divorcoheshin.

Perry më vonë deklaroi se oraret konfliktuale të karrierës dhe dëshira e tij për të pasur fëmijë përpara se ajo të ishte gati, çoi në fundin e ndarjes së tyre.

Siç tregohet në dokumentarin e koncertit të Perry-t, Brand i tha asaj se donte një divorc me mesazhe me tekst vetëm pak çaste para se ajo të dilte në skenë.

Ajo tha se ai nuk foli më me të pasi u dërgua ai mesazh.

Ndërkohë, Brand pohoi se u divorcua nga ajo për shkak të suksesit komercial të këngëtares Roar dhe hezitimit për t’u përfshirë në aktivizëm.

Perry foli gjithashtu për luftën me mendimet për vetëvrasje kur martesa e tyre përfundoi kaq papritur.

Perry lindi një vajzë të quajtur Daisy Dove në gusht 2020, e lindur nga ajo dhe bashkëshorti Orlando Bloom, me të cilin u martua në 2019.

Brand është gjithashtu një baba, pasi ka qenë i martuar me Laura Gallacher për gjashtë vjet dhe ka ndarë Mabel (lindur në 2016) dhe Peggy (lindur në 2018). Gallacher aktualisht është shtatzënë me fëmijën e tyre të tretë.

Megjithatë, Perry nuk pati fëmijë me Brand.

Përpara ndarjes së tyre, një burim i tha The Mirror në atë kohë se Perry dhe Brand kishin kuptuar se nuk kishin “asgjë të përbashkët”.