A po thyhet tradita? Pse nuset po zgjedhin fustane të zinj nusërie?

Në platformën e marrjes me qira të modës “My Wardrobe HQ”, ekziston një fustan i zi prej tyli Dolce & Gabbana që është veshur “të paktën tre herë në muajin e fundit” si fustan nusërie, tha këshilltarja e saj për shërbime ndaj klientit, Rachel Higgins. “Klientët thonë: “O Zot, është fustani i përsosur.”

Kërkimet në Mbretërinë e Bashkuar në Pinterest për fustanet e zeza të nusërisë janë rritur me 85% krahasuar me majin e kaluar, pasi nuset e ardhshme prishin rregulloren dhe në vend të kësaj vendosin që të shprehin individualitetin e tyre.

“Kush thotë se nuk mund të vishni të zeza?” pyet Kate Halfpenny nga kompania e veshjeve të nusërisë Halfpenny London, e cila ka prezantuar një “redaktim të zi” të siluetave të saj më të veçanta. “Dy vitet e fundit na kanë mësuar të shfrytëzojmë çdo mundësi për të qenë vetvetja dhe nuset po zgjedhin çfarëdo që të dëshirojë zemra e tyre.”

Është një trend që ka qenë i zhurmshëm që kur Sarah Jessica Parker veshi të zeza në dasmën e saj në vitin 1997, siç bëri Pearl Lowe në vitin 2008. Në vitin 2019, Christine Quinn e serialit televiziv të realitetit amerikan Selling Sunset veshi jo një, por dy fustane nuseje të zeza dhe në vitin 2020 Chlow Sevigny e mbuloi me të zeza gungën e foshnjës së saj në një martesë të fshehtë.

“Pandemia solli një pavarësi të vërtetë, me nuset që thyen traditën,” tha Martha Tobyn, një stiliste e dasmave dhe themeluese e Anemone Style. “Tani po shohim që femrat ndjekin stilin e tyre me më shumë besim.”

Kur drejtoresha kreative 33-vjeçare Lydia Pang u martua në 2019-ën, ajo veshi një fustan organza mëndafshi të zi të zhveshur nga Roberts Wood. “Gjithçka në lidhje me martesën ishte për t’u siguruar që ne ta bënim atë sipas mënyrës sonë,” tha ajo. “E zeza është ngjyra ime absolutisht e preferuar, më duket lajkatare dhe më bën të ndihem e sigurt dhe e qetë. Ndihesha si versioni më i mirë absolut i vetes sime të përditshme.” Si shumë çifte, ata u fejuan pasi ishin bashkë për disa vite, kështu që simbolika e të bardhës thjesht nuk është e rëndësishme në ditët e sotme.

Sigurisht, zgjedhja për nuset moderne nuk është vetëm e zezë apo e bardhë – mes tyre janë fustanet shumëngjyrëshe, fustanet e shkurtra, jumpsuits, kostumet… por e zeza sjell ndikim maksimal. “E zeza shkund pritshmëritë tradicionale të një dasme, ajo shkon kundër kokës”, tha Tobyn.

Ishte mbretëresha Victoria ajo që në vitin 1840 popullarizoi fustanin e bardhë të nusërisë kur u martua me Princin Albert me një fustan të bardhë të mbuluar me dantella.

Veshjet e zeza të nusërisë nuk janë saktësisht të zakonshme, por kjo është pjesë e tërheqjes së tyre. “Nëse një nuse dëshiron një pamje të tensionuar, por ende të jetë super elegancë dhe magjepsëse, një fustan i zi i shënon të gjitha ato kuti,” tha Halfpenny, duke shtuar, “Shumica prej nesh e kanë atë fustan të zi perfekt që është i nevojshëm dhe na bën të ndihemi e mahnitshme.”

Vera Wang, e cila ka ofruar një koleksion të fustaneve të zeza të nusërisë që nga viti 2011, ka thënë se një nuse në të zeza është “seksi”.

Veshja e një fustani të zi do të sjellë vëmendje shtesë, megjithatë, dhe eksperti i mirësjelljes Jo Bryant paralajmëroi që të mos blini në trend për hir të tij. “Kokat do të kthehen dhe njerëzit do të flasin. Nëse jeni i njohur për stilin tuaj të pazakontë, mund të prisni që të gjithë të pyesin se çfarë do të vishni përpara se të dilni në korridor. Por nëse nuk jeni një fashioniste, mendoj se do të shkaktonte shumë befasi dhe mund të jetë diçka për të cilën do të pendoheni.”

Thënë kështu, një fustan i zi mund të zbusë të papriturat, tha Tobyn: “Një fustan i bardhë nusërie do të shfaqë çdo derdhje, njollë bari ose polen nga buqeta juaj. Me një fustan të zi, asgjë nga këto nuk ndodh.”