A po krijon Elon Musk modelin e ri të miliarderit të shekullit të 21-të?

Me një mori biznesesh që variojnë nga makinat elektrike deri te anijet dhe raketa private, miliarderi, Elon Musk është bërë personi më i pasur në botë në teknologjinë e shekullit të 21-të.

Me një ofertë prej 43 miliardë dollarësh për të blerë Twitter, Musk së shpejti mund të imitojë manjatët e së kaluarës duke kontrolluar një platformë mediatike që kontribuoi në ngritjen e tij në famë.

Musk, 50 vjeç, ka një pasuri prej 273.6 miliardë dollarësh të vlerësuar nga Forbes që e bën atë njeriun më të pasur në botë, me vlerë 92.3 miliardë dollarë më shumë se Jeff Bezos i Amazon.

Musk ka lindur në Pretoria, Afrika e Jugut nga një nënë kanadeze.

Ai nuk shpiku raketa apo makina elektrike, as nuk gjeti Teslën, të cilën e ka udhëhequr që nga viti 2008. Por njohuria e tij se makinat elektrike të Teslës duhet të jenë makina me performancë të lartë me softuer të sofistikuar të stilit të smartfonëve, revolucionarizuan biznesin global të automobilave.

Ndërsa shumë njerëz fillimisht prisnin që Tesla të dështonte – gjë që pothuajse dështoi gjatë krizës financiare 2008-2009 dhe në 2017-2018 kur u pengua në atë që Musk e quajti “ferr prodhimi”.

Wall Street ka nënvizuar arritjen e Tesla-s duke ngritur kapitalizimin e tregut të kompanisë në më shumë se 1 trilion dollarë. Më shumë se të tre prodhuesit e automjeteve të Detroit plus Toyota Motor Corp, së bashku.

Në të njëjtën kohë, kompania e tij SpaceX, e udhëhequr çdo ditë nga presidenti Gwynne Shotwell, ka zhvilluar raketa të afta për të vendosur satelitë në hapësirë ​​dhe për t’u kthyer në Tokë për ripërdorim.

Ndoshta më shumë se çdo person tjetër, Musk ka ndihmuar në sjelljen e bitcoin dhe kriptomonedhave të tjera në rrjedhën kryesore, me Tesla që mban rreth 2 miliardë dollarë në bitcoin në bilancin e saj.

Mbrojtësit e të drejtave të punëtorëve e kanë kritikuar Musk për armiqësi ndaj sindikatave. Musk është përplasur gjithashtu me ish-bashkëpunëtorët e biznesit, rregullatorët shtetërorë dhe federalë, dhe disa figura të Wall Street-it.