A po kërkon Trump një mandat të ri në 2024?

Ish-presidenti amerikan Donald Trump u kthye në Uashington të martën për herë të parë që nga largimi i tij i diskutueshëm nga Shtëpia e Bardhë në vitin 2021, duke mbajtur një fjalim fushate dhe duke shprehur mundësinë e kërkimit të një mandati të ri.

I ftuar nga American First Policy Institute, një panel ekspertësh të administruar nga aleatët e tij, miliarderi 76-vjeçar prezantoi një plan veprimi për “presidentin e ardhshëm republikan”.

Për më shumë se një orë e gjysmë, ai iu rikthye temave të tij të preferuara, veçanërisht luftës kundër emigracionit dhe krimit, ndërkohë që vazhdoi të sulmojë pasardhësin e tij, Joe Biden, të cilin e akuzon se ka “gjunjëzuar Shtetet e Bashkuara”.

“Historia nuk ka përfunduar dhe ne po përgatitemi për një rikthim të jashtëzakonshëm, nuk kemi zgjidhje” tha Trump.

Në janar 2021, ai u largua nga pushteti dy javë pas sulmit në Capitol Hill nga qindra ndjekës të tij.

Që atëherë ai nuk ishte kthyer në kryeqytetin federal dhe ishte subjekt i një hetimi parlamentar të ngarkuar me sqarimin e rolit të tij në sulmin ndaj Capitol Hill.

Komisioni organizoi një seri dëgjimesh publike që zbuluan komplotin e sulmit dhe përpjekjet e ish-presidentit për të ndryshuar rezultatet e zgjedhjeve për të mbetur në pushtet, të cilat duket se kanë dëmtuar Trump.

“Është e gjitha një organizim”, u përgjigj Trump të martën, duke denoncuar se komisioni përbëhet nga “piratë politikë dhe banditë. Ata vërtet duan të më lëndojnë kështu që nuk mund të punoj më për ju djema, por nuk mendoj se kjo do të ndodhë”, shtoi ai duke buzëqeshur.

“Katër vite të tjera!” Më pas ata që morën pjesë në ngjarje brohorisnin.

 

Kandidat për herë të tretë

Rastësisht, Mike Pence, i cili ishte zëvendëspresidenti i Trump, po vizitonte gjithashtu Uashingtonin të martën, ku bëri ndryshimin e tij me ish-presidentin gjatë një fjalimi para konservatorëve të rinj.

“Nuk jemi dakord për prioritetet”, deklaroi ai, duke paraqitur një program të fokusuar në luftën kundër abortit dhe mbrojtjen e të drejtës për të mbajtur armë dhe liritë fetare.

“Është absolutisht thelbësore, në një kohë kur kaq shumë familje amerikane po vuajnë, që ne të mos i dorëzohemi tundimit për të parë prapa”, tha Pence, një konservator i krishterë.

Ish numri dy i Shtëpisë së Bardhë, i cili gjithashtu ka ambicie presidenciale, e quajti sulmin e 6 janarit 2021 në Capitol Hill një “ditë tragjike”.

Trump nuk e pranoi kurrë humbjen e tij dhe evokon, pa prova, “mashtrime masive zgjedhore” dhe “zgjedhje të vjedhura”.

 

Kritikët

Trump, 76 vjeç, ruan një vend qendror në radhët e republikanëve me një bërthamë mbështetësish besnikë, gjë që do ta vendoste atë në krye nëse vendos të kërkojë presidencën. Por kritikat kanë goditur imazhin e tij, duke lejuar rivalët e tij, si Guvernatori i Floridës Ron DeSantis, të fitojnë terren.

Pothuajse gjysma e votuesve republikanë do të preferonin një kandidat tjetër mbi Trump, sipas një sondazhi të fundit nga The New York Times dhe Siena College.

Javën e kaluar, Wall Street Journal dhe New York Post, në pronësi të familjes me ndikim Murdoch, publikuan editoriale që kritikonin sjelljen e Trump më 6 janar 2021.

Në një tekst jashtëzakonisht kritik, New York Post pohoi se miliarderi e kishte dëshmuar veten “të padenjë” për t’u kthyer në Shtëpinë e Bardhë.

Në një intervistë me NBC të martën, Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland nuk përjashtoi veprime ligjore kundër Trump.

“Ne ndjekim drejtësinë, pa frikë apo favore. Ne synojmë të kërkojmë llogari nga kushdo, kushdo që është penalisht përgjegjës për ngjarjet e 6 janarit, apo çdo përpjekje për të ndërhyrë në transferimin e ligjshëm të pushtetit nga një administratë në tjetrën,” tha ai.

Fjalimi i Trump të martën ngjalli reagime. “Më quani të modës së vjetër, por nuk mendoj se nxitja e një turme për të sulmuar oficerët e policisë është ‘ndjekje e ligjit’,” shkroi Biden në Twitter.

Ju nuk mund të jeni pro kryengritjes dhe pro-policisë, as pro-demokracisë, apo pro-amerikane”, shtoi presidenti, i cili mund të kërkojë rizgjedhjen në vitin 2024.

 

*Përkthyer dhe përshtatur nga TiboNews