8 yjet që hoqën dorë nga karriera për shkak të problemeve shëndetësore

As të famshmit nuk janë më të imunizuar ndaj plakjes dhe sëmundjes sesa ne të tjerët. Në disa raste, ata janë detyruar të heqin dorë nga karriera e tyre për shkak të shqetësimeve të shëndetit.

Bruce Willis

Në mars 2022, familja e Willis njoftoi se ai do të tërhiqej nga aktrimi pasi u diagnostikua me afazi, një gjendje neurologjike që ndikon në aftësinë e dikujt për të komunikuar përmes gjuhës së folur ose të shkruar. Që nga viti 1980, aktori ka luajtur në mbi 110 filma, duke përfshirë rolin e John McClane në ekskluzivitetin Die Hard, i cili ka fituar një total prej 1.4 miliardë dollarësh në mbarë botën.

Selma Blair

Pasi vuajti nga disa sëmundje për vite me radhë, Selma Blair u diagnostikua në gusht 2018 me sklerozë të shumëfishtë. Në vend që të largohet nga qendra e vëmendjes, aktorja i ka treguar botës se si është jeta me sëmundjen dobësuese. Duke luajtur në një dokumentar, Selma tregon se ajo po përshtatet me mënyrën e saj të re të jetës.

Michael J. Fox

Michael J. Fox u diagnostikua me sëmundjen e Parkinsonit në 1991, të cilën ai ia zbuloi publikut shtatë vjet më vonë. Në atë kohë, atij iu tha se i kishin mbetur afërsisht “dhjetë vite të mira pune”. Pavarësisht kësaj, aktori kanadez ka vazhduar të punojë në film dhe televizion deri pak kohë më parë, duke paralajmëruar tërheqjen e tij në vitin 2020 për shkak të rënies së shëndetit.

Val Kilmer

Val Kilmer ishte një nga aktorët më të mirë të viteve ’80 dhe ’90, duke u shfaqur në filma si Top Gun, Tombstone, Batman Forever dhe Heat. Ndërsa ai mbeti i zënë në fillim të shekullit të 21-të, vitet e fundit rolet e tij kanë qenë të kufizuara si rezultat i betejës së tij të vazhdueshme me kancerin e fytit, i cili ka ndikuar në aftësinë e aktorit për të folur. Megjithatë, ai bën një paraqitje të shkurtër në Top Gun: Maverick, duke ripërsëritur rolin e tij ikonik si Iceman falë ndihmës së teknologjisë AI.

Tim Curry

Më i njohur për rolin e tij si Dr. Frank-N-Furter në The Rocky Horror Picture Show, dikur i kudondodhuri Tim Curry ka munguar dukshëm në ekranin e madh për më shumë se një dekadë. Curry pësoi një goditje të rëndë në 2012 që e la atë në karrige me rrota. Vitet e fundit ai ka qenë në gjendje të bëjë një sërë paraqitjesh publike, duke përfshirë në një ngjarje për mbledhjen e fondeve Rocky Horror 2020 për fushatën presidenciale Biden/Harris.

Lil Wayne

Nuk është se nuk e shihni më, por reperit i është dashur të anulojë disa performanca për shkak të betejës së tij të vazhdueshme me epilepsinë. Në vitin 2017, reperi u dërgua me urgjencë në spital pasi u gjet pa ndjenja në dhomën e tij të hotelit pasi pësoi goditje epileptike.

Selena Gomez

Në vitin 2019, këngëtarja dhe aktorja njoftoi se po merrte pak kohë për t’u fokusuar në shëndetin e saj, pasi luftoi me ankthin, panikun dhe depresionin lidhur me diagnozën e saj të lupusit. Për fat të mirë, Gomez që atëherë i është rikthyer punës, duke nxjerrë një album në vitin 2020 dhe duke luajtur së bashku me Steve Martin dhe Martin Short në serialin hit Only Murders in the Building.

Jake Lloyd

Lloyd-in e kishin zili aktorët fëmijë kudo kur iu dha roli i të riut Anakin Skywalker në filmin Star Wars: Episode I – The Phantom Menace në 1999. Fatkeqësisht, fama e tij e papritur pati një çmim, pasi u detyrua të tërhiqej nga aktrimi në vitin 2001 për shkak të bullizmit. Në vitin 2020, familja e tij lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se Lloyd, tani 33 vjeç, ishte diagnostikuar me skizofreni paranojake.