8 kandidatë në garë për postin e kryeministrit britanik

Tetë deputetë konservatorë do të konkurrojnë për t’u bërë kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar, njoftoi partia të martën, me kandidatin kryesor Rishi Sunak që nisi fushatën e tij duke thënë se ai nuk do të merrej me portretizimin e Boris Johnson në largim, pavarësisht se shkaktoi largimin e tij.

Ish-ministri i financave Sunak, pasardhësi i tij Nadhim Zahawi, sekretarja e jashtme Liz Truss, ish-ministri i mbrojtjes Penny Mordaunt dhe ish-ministri i shëndetësisë Jeremy Hunt morën të gjithë mbështetjen e më shumë se 20 deputetëve, pragu i kërkuar për të hyrë në garë.

Atyre u janë bashkuar të huajt Kemi Badenoch, Suella Braverman dhe Tom Tugendhat në raundin e parë të votimit të së mërkurës, ku të paktën një do të eliminohet.

Sunak, 42 ​​vjeç dhe ministri i shëndetësisë Sajid Javid dhanë dorëheqjen javën e kaluar në shenjë proteste ndaj administratës së goditur nga skandali i Johnson, duke shkaktuar një valë dorëheqjesh të qeverisë që e detyruan atë të tërhiqej si lider konservator.

Javid njoftoi se do të kandidonte, por u tërhoq të martën pasi nuk fitoi mbështetje të mjaftueshme.

Johnson do të qëndrojë në Downing Street si kryeministër derisa gara e brendshme e partisë të gjejë pasardhësin e tij. Rezultati pritet më 5 shtator.

Por partia kryesore e opozitës Laburiste tha se do të përpiqej të detyronte një votë mosbesimi ndaj qeverisë në përpjekje për ta larguar atë nga detyra më shpejt.

Laburistët donin votimin të mërkurën, por qeveria refuzoi për të debatuar mocionin.