7 ushqime që mund t’i hash pafund dhe nuk shtoni në peshë

I gjithë shëndeti juaj lidhet drejtpërdrejt me aftësinë tuaj për të mbajtur një dietë ushqyese. Para se të filloni të humbni peshë, së pari duhet të jeni në formë dhe të mbani një dietë ushqyese. Zakonet tuaja të të ngrënit kanë një ndikim të rëndësishëm në humbjen ose shtimin e peshës suaj. Në mënyrë që të merrni përfitimet e aktivitetit tuaj fizik, duhet t’i plotësoni ato me mineralet dhe vitaminat e nevojshme që trupi juaj kërkon. Përfshirja e vakteve që nuk do të kenë ndikim në humbjen tuaj në peshë do të rrisë gjasat që plani juaj i vakteve të jetë efektiv.

Këto janë 7 ushqime shumë të shëndetshme që mund t’i hani pafund dhe të mos shëndosheni.

 

Drithërat

Drithërat kanë përmbajtje të lartë të fibrave, gjë që i bën një burim i mirë ushqimi. Ato janë një nga opsionet më të dobishme të mëngjesit pasi përgatiten lehtë. Përveç reduktimit të sheqerit në gjak dhe ngadalësimit të tretjes, beta-glukani, i cili gjendet në sasi të mëdha në tërshërë, ndihmon gjithashtu në parandalimin e shtimit të peshës.

Lëngu i mishit

Në një studim të fundit, u tregua se vaktet e plota të konsiderueshme nuk janë gjithmonë ngopëse dhe të kënaqshme. Supat mund t’ju japin deri në 80% më shumë kalori sesa vaktet e tjera. Prandaj, supat me lëng mishi zgjidhen në vend të supave krem ​​pasi përmbajnë më pak kalori dhe shkaktojnë më pak fryrje. Supa është një alternativë e shkëlqyer për individët që duan të ndihen të ngopur për një kohë më të gjatë.

Vezët

Ngrënia e vezëve është një mënyrë e shkëlqyer për të futur një dozë të mirë proteinash në dietën tuaj. Mund t’i gjeni në një sërë recetash, duke përfshirë ato që ofrohen për mëngjes ose drekë. Pas konsumimit të vezëve, ka të ngjarë që nuk do të ndiheni të uritur për një kohë të konsiderueshme pas vaktit tuaj. Të nëntë aminoacidet thelbësore që mund të gjenden në vezë i bën ato një furnizim proteinash.

Peshku

Peshku është i pasur me proteina dhe acide yndyrore omega-3 dhe është i ulët në yndyrë, duke e bërë atë një zgjedhje të shëndetshme. Ju mund të përfitoni nga acidet yndyrore omega-3 jo vetëm për shëndetin tuaj fizik, por gjithashtu mund të përmirësoni shëndetin e trurit dhe aftësinë për t’u fokusuar.

Mollët

Nuk ka asnjë ndryshim në përmbajtjen e lëndëve ushqyese dhe vitaminave të mollëve në krahasim me frutat e tjera. Molla raportohet të ketë një indeks të lartë ngopjeje. Ato përfshijnë një lloj fibre të njohur si pektinë, e cila është e dobishme për tretjen, përveç lëndëve të tjera ushqyese. Përmbajtja e ujit në mollë, nga ana tjetër, do të thotë që ju mund të qëndroni të hidratuar.

Gjiza

Pavarësisht se djathi është një produkt qumështi, ai nuk kontribuon në shtimin e peshës. Vetëm gjiza i afrohet gjësë së vërtetë për sa i përket shijes, përmbajtjes së kalorive dhe yndyrës dhe vlerës së përgjithshme ushqyese. Për më tepër, kjo kuzhinë përmban një sërë vitaminash dhe mineralesh, të tilla si vitamina B, fosfor, kalcium dhe selen. Vetitë e tij ngopëse janë identike me ato të vezëve, prandaj do t’ju mbajë të ndiheni më të ngopur për një kohë më të gjatë sesa vetëm vezët.

Portokalli

Portokallet janë burimi më i zakonshëm i vitaminës C në botë. Një portokall me madhësi mesatare ka vetëm 80 kalori, që është një numër shumë i ulët i kalorive. Për shkak se është i lëngshëm dhe i shijshëm, mund ta përdorni për të krijuar një smoothie ose për ta ngrënë si meze të lehtë. Agrumet mund të ndihmojnë gjithashtu në ruajtjen e kolesterolit të shëndetshëm dhe niveleve të glukozës në gjak, sipas gjetjeve të studimit të fundit. Për shkak se portokallet kanë një përqendrim të lartë të vitaminës C, ato janë veçanërisht të mira për të forcuar performancën dhe rezistencën e sistemit tuaj imunitar.