7 thesaret më të bukura që mbahen larg nga sytë e botës

Nga pikturat që mbledhin pluhur në papafingo deri tek thesaret me monedha të zbuluara në kopshte, lexoni për të parë disa thesare të pabesueshme të rizbuluara në rrethanat më të paparashikueshme.

 

Thesari i një supermarketi

Në shtator 2014, një kuti e vogël e mbushur me bizhuteri ari dhe argjendi, e cila qëndronte e patrazuar që nga viti 60 pas Krishtit, u gjet e varrosur nën dyqanin Fenwick në Colchester, Angli. Kutia rezultoi të ishte një thesar romak me rëndësi ndërkombëtare dhe aktualisht është i ekspozuar në Kështjellën Colchester.

 

Tartuf i zi

Fermeri australian Stuart Dunbar ishte me fat që gjeti aksidentalisht një nga tartufët e zinj më të mëdhenj që thuhet se është rritur ndonjëherë në Australi. Tartufi është tashmë një përbërës mjaft i kushtueshëm, kështu që nuk është çudi që kërpudhat, me peshë 1.5 kg, u vlerësuan me 3,700 dollarë.

 

Diamante të fshehura në një karrige

A keni menduar ndonjëherë se mund të uleni sipër një pasurie për të pushuar? Epo, një çift nga Skocia bëri pikërisht këtë. Angela Milner-Brown dhe bashkëshorti i saj Angus zbuluan bizhuteri me vlerë 6 485 dollarë të fshehura brenda një karrigeje të vjetër të pluhurosur që ata kishin blerë për vetëm 6,50 dollarë në një ankand 10 vjet më parë.

 

Pikturë e vlefshme në një divan

Në vitin 2007, një studente e varfër gjermane pati fatin e madh kur gjeti një pikturë vaji të shekullit të XVII në një kolltuk të vjetër të vjetër që e kishte blerë për vetëm 150 euro në një treg në Berlin. Piktura u shit përfundimisht për 19 600 € në ankand.

 

Qeska me monedha ari në kopësht

Një qese monedhash ari amerikane të shekullit të XIX u gjetën teksa dikush gërmonte në një kopsht në Hackney, Londër në vitin 2009. U zbulua më vonë se monedhat me vlerë 104 000 dollarë u varrosën pak para Luftës së Dytë Botërore nga një familje hebreje që kishte frikë nga një nazistët. Thesari u mor përfundimisht nga një pasardhës i familjes.

 

Lojërat e groposura të Atari-t

Në vitin 2014, si pjesë e një dokumentari të quajtur Atari: Game Over, ekskavatorët zbuluan 1 300 fishekë lojërash në një vend depozitimi në Nju Meksiko, të cilat ishin hedhur në mënyrë të pazakonshme pas një bombardimi në 1983. Në mënyrë të pabesueshme lojërat kanë gjeneruar 108,000 dollarë në shitje nga blerësit nga e gjithë bota.

 

Libri komik

Në maj 2013, ndërtuesi David Gonzalez bleu një pronë të rrënuar për vetëm 10 100 dollarë në Elboë Lake, Minesota. Blerja e volitshme e Gonzalez u shpagua. Ndërsa rrëzonte një mur, ai zbuloi një kopje të librit “Action Comics Issue 1” me vlerë 175 000 dollarë.