7 kështjellat më madhështore në botë

Gjatë historisë, kështjellat nuk kanë shërbyer vetëm si pallate kënaqësie për disa nga sundimtarët më të fuqishëm të botës, por si fortifikime kundër luftës, zjarrit të artilerisë, rrethimit dhe fatkeqësive natyrore.

Ndërsa disa nga këto kështjella janë shumë larg nga shtëpitë tona moderne për sa i përket komoditetit (pa ngrohje elektrike apo ajër të kondicionuar, shumë shtretër të fortë dhe korridore të rrëmujshme), për të gjithë ata që hynë, ato nënkuptojnë fuqinë dhe pasurinë përmes detajeve arkitekturore, artistike, dhe përmasave.

Këtu janë disa nga kështjellat më madhështore në të gjithë botën.

1. Kështjella Windsor, Angli

Kjo listë nuk do të ishte e plotë pa Kështjellën Windsor, e cila ka qenë një rezidencë e vazhdueshme që nga shekulli i XI kur u themelua nga William Pushtuesi. Ajo ka numëruar 39 monarkë, duke përfshirë mbretëreshën Elizabeth II, e cila qëndron atje gjatë fundjavave dhe përdor kështjellën Windsor për të pritur vizita shtetërore.

2. Pallati i Luksemburgut, Francë

Drama vizuale e Pallatit mahnitës të Luksemburgut përputhet vetëm me historinë e tij. E ndërtuar në vitin 1625 nga Salomon de Brosse si hotel dhe rezidencë për mbretëreshën Marie të Medicis, ajo strehonte anëtarët e familjes mbretërore dhe ishte për pak kohë një muze deri në Revolucionin Francez në fund të viteve 1700, kur u bë burg. Shekuj më vonë, ajo qëndron krenare, me pamje nga kopshtet e mrekullueshme të Luksemburgut. Pallati aktualisht strehon Senatin Francez.

3. The Amber Fort, Indi

E vendosur në Jaipur, kalaja mahnitëse Amber u ndërtua në shekullin e XVI-të nga Maharaja Man Singh si rezidenca e tij private dhe kombinon stilet e dizajnit mysliman dhe hindu për të krijuar një pallat krejtësisht unik dhe të pasur me gurë ngjyrë trëndafili, mozaikë të ndërlikuar, dhoma të veshura me mermer dhe një rrjet kopshtesh dhe harqesh që përshkojnë fortesën.

4. Kalaja e Edinburgut, Skoci

E njohur si Shkëmbi i Kalasë, Kalaja e Edinburgut u ndërtua në një vullkan të zhdukur dhe ka një histori që daton të paktën në shekullin e II pas Krishtit. Ishte shtëpia e Mbretëreshës Margaret, e cila vdiq atje në 1093.

5. Kalaja Neuschwanstein, Bavari

Frymëzimi për kështjellën e Bukuroshes së Fjetur të Walt Disney në Disneyland, Kalaja Neuschwanstein ka një histori më të keqe sesa do të sugjeronte pamja e saj në përrallë. Banori themelues i saj, Mbreti Ludwig II i Bavarisë, filloi të ndërtonte kështjellën e tij të ëndrrave të vendosura mbi Alpet Gjermane pasi lufta austro-prusiane i kushtoi atij fuqinë e tij. Pas 10 vitesh ndërtimi, mbreti më në fund mori vendbanimin në 1886. Megjithatë, javë më vonë, ai u gjet i vdekur në mënyrë misterioze në shtëpinë e tij. Që atëherë, në kështjellë nuk ka banuar më kush.

6. Kalaja e Pragës

Kështjella e pabesueshme, e përhapur e Pragës u ndërtua rreth vitit 870, por ka pësuar disa rinovime dhe shtesa të mëdha gjatë shekujve: Së pari, Shën Wenceslas (mbreti i mirë i historisë së këngëve të Krishtlindjeve) shtoi një bazilikë dhe katedrale në terren jo shumë kohë pas ndërtimit fillestar. Që atëherë, janë shtuar pallate, duke përfshirë Pallatin e Ri Mbretëror, i cili është ende shtëpia e presidentit të Republikës Çeke. Kështjella dhe territoret përreth i kanë tejkaluar zjarret dhe disa luftëra, më e fundit ishte pushtimi gjerman në 1939.

7. Alcazar of Segovia, Spanjë

E ndërtuar mbi një shkëmb graniti në Segovia, Spanjë, Alcazar (ose pallati perandorak) është një nga kështjellat më të famshme në Spanjë për mjedisin e tij romantik dhe përrallor. E vendosur në malet Guadarrama mbi bashkimin e lumenjve Esrema dhe Clamores, përzierja e tij unike e stileve arkitekturore dhe të dizajnit të brendshëm përfshin një tavan të stilit islamik, kopshte maure dhe frëngji romane dhe kulla spirale.