7 aktorë që për pak sa nuk vdiqën në xhirime

Sigurisht që aktorët nuk janë imunë ndaj përvojave të rastësishme afër vdekjes. Keni nevojë për prova? Shikoni këtë listë. Është e mbushur plot me tregime emocionuese të aksidenteve fatkeqe, nga të cilat personat e përfshirë patën fatin të shpëtonin.

1. Johnny Depp

Një moment i frikshëm ka ndodhur për aktorin Johnny Depp teksa po xhironte në vitin 2013 “The Lone Ranger”. Depp u hodh nga kali i tij dhe më pas u shkel, me këmbën e pasme të kafshës duke mavijosur trupin e aktorit. Për fat, ai ishte mirë dhe në humor të mirë pas incidentit!

2. Tom Cruise

Për të xhiruar një skenë luftimi për filmin e vitit 2003 “The Last Samurai”, Tom Cruise iu desh të hipte mbi një kalë mekanik për një luftë me shpatë me Hiroyuki Sanada. Problemi i vetëm ishte se kuajt mekanikë me të cilët hipnin aktorët nuk funksionuan dhe Cruise papritmas e gjeti veten me shpatën e Sanadës vetëm një centimetër larg qafës së tij. Fatmirësisht, reflekset dhe aftësitë e pabesueshme të Sanadës i mundësuan atij të ndalonte tehun e tij në kohën e duhur për të shmangur prerjen e kokës së Cruise.

3. Jackie Chan

Gjatë xhirimit të filmit aksion të vitit 1986 “Armor of God”, aktori Jackie Chan pësoi një dëmtim shumë të rëndë. Kur një nga skenat në film i kërkoi atij të hidhej nga një mur në një pemë, ai padyshim e bëri. Ndërsa marrja e parë shkoi mirë, e dyta ishte një katastrofë, me Chan që ra rreth 8 metra dhe goditi kokën në një gur. Aksidenti kërkoi një operacion të menjëhershëm në tru dhe e la Chan me një vrimë në kafkën e tij që tani e mbulon me plastikë.

4. George Clooney

Një incident veçanërisht i frikshëm në xhirimet e filmit “Syriana” të vitit 2006, bëri që aktori George Clooney të mendonte t’i jepte fund jetës së tij. Aksidenti ndodhi gjatë një skene ku personazhi i Clooney ishte duke u rrahur. Karrigia në të cilën ai ishte lidhur u shty dhe ai goditi kokën e tij, në thelb duke goditur trurin e tij gjatë procesit. Ishte aq e keqe sa lëngu kurrizor i rridhte nga hunda. Pasojat e lëndimit e lanë Clooney-n me dhimbje të vazhdueshme koke që ishin aq brutale sa ai mënonte të vriste veten. Pas disa operacioneve, dhimbja më në fund u qetësua.

5. Tom Hanks

Gjatë xhirimit të dramës aventureske aksionare “Cast Away”, aktori Tom Hanks pothuajse vdiq nga diçka në dukje e padëmshme. Ndërsa ndodhej në Fixhi, Hanks preu këmbën. Prerja u infektua dhe Hanks përfundoi duke kaluar tre ditë në spital. Rezulton se ai vuante nga një infeksion që po të mos ishte trajtuar, mund të kishte vdekur! Fatmirësisht, ai ishte në rregull dhe xhirimet filluan tre javë më vonë.

6. Sylvester Stallone

Pas xhirimit të një skene në “Rocky IV”, në të cilën aktori Dolph Lundgren e goditi aq fort sa kafazi i kraharorit iu fut në gjoks, duke bërë që qesja e tij e perikardit të fryhej dhe t’i shtypte zemrën. Stallone përfundoi duke kaluar nëntë ditë në kujdesin intensiv për goditjen dhe mund të kishte vdekur nëse zemra e tij ishte fryrë.

7. Margaret Hamilton

Një moment i frikshëm ndodhi për magjistaren që gjatë xhirimit të filmit klasik të vitit 1939, “The Wizard of Oz”. Personazhi i Margaret Hamilton supozohej të zhdukej në një re tymi përmes një dere kurthi përpara se të ndizeshin avionët e zjarrtë. Megjithatë, kur dera nuk u hap, ajo mori djegie të shkallës së dytë dhe të tretë në duart dhe fytyrën e saj. Tragjedia e detyroi aktoren të ndërpresë punën për gjashtë javë!