60 ditë lufte Rusi-Ukrainë, çfarë dimë deri tani?

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken dhe sekretari i mbrojtjes, Lloyd Austin, do të udhëtojnë në Kiev për të takuar presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, të dielën. Ky do të jetë udhëtimi i parë i nivelit të lartë i SHBA në qytet që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.

Zelenskiy, në një konferencë shtypi të shtunën e mbajtur në një stacion metroje, tha se Ukraina do t’i kërkojë SHBA-së më shumë armë të rënda për të mposhtur Rusinë. “Sapo të kemi më shumë armë, sapo të ketë mjaft prej tyre, më besoni, ne do të rimarrim menjëherë këtë apo atë territor, i cili është i pushtuar përkohësisht”, tha Zelenskiy.

Presidenti i Ukrainës foli gjerësisht edhe për negociatat e mundshme të paqes me Rusinë, duke thënë se nëse Moska vret ndonjë mbrojtës të Mariupolit ose shkon përpara me referendumin e pavarësisë në rajonet pjesërisht të pushtuara jugore të Khersonit dhe Zaporizhzhisë, Ukraina do të pezullojë negociatat e paqes me Moskën.

Në sulmet në prag të Pashkëve Ortodokse, forcat ruse goditën qytete dhe qyteza në Ukrainën jugore dhe lindore. Një foshnjë tre muajshe ishte në mesin e tetë personave të vrarë kur Rusia gjuajti me raketa lundrimi në qytetin port të Detit të Zi, Odesa, thanë zyrtarët. Tetëmbëdhjetë të tjerë u plagosën.

Sulmet e veçanta në Girske, një fshat në rajonin lindor të Luhansk, vranë gjashtë civilë, tha guvernatori i rajonit, Sergiy Gayday.

Dy gjeneralë rusë u vranë pranë Khersonit, tha në një deklaratë Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës. Një tjetër është në gjendje kritike. Ushtria ukrainase goditi të premten postin komandues të ushtrisë së 49-të të Rusisë pranë kryeqytetit rajonal të pushtuar, tha ministria.

Fati i ukrainasve në fabrikën e madhe dhe të rrethuar të çelikut në Mariupol nuk është i qartë. Më herët të shtunën, një njësi ushtarake ukrainase publikoi një video që thuhet se është marrë dy ditë më parë, në të cilën gra dhe fëmijë të strehuar nën tokë, disa edhe për dy muaj, thanë se dëshironin të shihnin diellin.

Një tjetër përpjekje për të evakuuar gra, fëmijë dhe të moshuar nga Mariupol dështoi të shtunën. Petro Andryushchenko, një këshilltar i kryetarit të bashkisë së Mariupolit, tha se forcat ruse nuk lejuan autobusët e organizuar nga ukrainas të çonin banorët në Zaporizhzhia, një qytet 227 km në veri-perëndim.

Instituti për Studimin e Luftës me qendër në SHBA ka publikuar analizën e tij më të fundit, duke paralajmëruar se forcat ruse ka të ngjarë të rrisin shkallën e operacioneve ofensive tokësore në ditët në vijim. Ai parashikon se Rusia ka të ngjarë të vazhdojë sulmet në jug-lindje nga Izyum, në perëndim nga Kreminna dhe Popasna, dhe në veri nga Donetsk përmes Avdiivka ose një aks tjetër. Forcat ruse do të përpiqen të largojnë nga uria mbrojtësit e mbetur të fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol dhe nuk do të lejojnë evakuimin e civilëve të bllokuar, shton ai.

Imazhet satelitore të publikuara këtë javë treguan dy varreza masive të gërmuara së fundmi në dy qytete pranë Mariupolit dhe zyrtarët lokalë akuzuan Rusinë se varroste mijëra civilë për të fshehur masakrën që po ndodhte atje. Kremlini nuk ka komentuar mbi imazhet.

Rusia tha se mori kontrollin e disa fshatrave gjetkë në rajonin lindor të Donbasit dhe shkatërroi 11 objektiva ushtarake ukrainase të shtunën, duke përfshirë tre depo artilerie. Sulmet ruse goditën gjithashtu zonat e populluara.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar publikoi një përditësim të inteligjencës duke detajuar akuzat se Rusia po planifikon të rekrutojë civilë ukrainas në rajonet Kherson dhe Zaporizhzhia.

Gati 5.2 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina për shkak të luftës. Numri i ukrainasve që largohen nga vendi që nga pushtimi i Rusisë tani është 5 163 686, thotë Agjencia e OKB-së për Refugjatët.

Një e treta e gazit rus të eksportuar në Bashkimin Evropian mund të preket për shkak të luftës, thotë kreu i kompanisë shtetërore të gazit të Ukrainës Naftogaz.