6 të vdekur dhe 30 të plagosur në Çikago

Një person i armatosur në një çati hapi zjarr në një paradë të Ditës së Pavarësisë në periferi të Çikagos të hënën, duke vrarë të paktën gjashtë persona, duke plagosur të paktën 30 dhe duke tmerruar qindra marshues, tha policia.

Autoritetet thanë se një burrë u arrestua nga policia të hënën në mbrëmje pas disa orësh pas të shtënave në Parkun Highland, një komunitet prej rreth 30,000 banorësh në bregun verior të Çikagos.

Të shtënat e 4 korrikut ishin vetëm e fundit që shkatërroi ritualet e jetës amerikane. Shkollat, kishat, dyqanet ushqimore dhe tani paradat e komunitetit janë bërë të gjitha terrene vrasjesh muajt e fundit. Këtë herë, gjakderdhja erdhi ndërsa kombi u përpoq të gjente shkak për të festuar themelimin e tij dhe lidhjet që e mbajnë ende të bashkuar.

Shefi i policisë së Highland Park, Lou Jogmen tha se një oficer policie e kapi Robert E. Crimo III rreth pesë milje në veri të skenës së të shtënave, disa orë pasi policia publikoi foton e burrit dhe një imazh të Honda Fit të tij të argjendtë dhe paralajmëroi publikun se ai ishte me gjasë i armatosur. Autoritetet fillimisht thanë se ai ishte 22 vjeç, por një buletin i FBI-së dhe mediat sociale të Crimos thanë se ai ishte 21 vjeç. Policia nuk pranoi të identifikonte menjëherë Crimon si të dyshuar, por tha se identifikimi i tij si një person me potencial të rrezikshëm, ndarja e emrit dhe informacioneve të tjera publikisht ishte një hap serioz.

Zëdhënësi i Task Forcës së Krimit të Madh të Lake County, Christopher Covelli tha në një konferencë shtypi “disa nga viktimat e vdekura” vdiqën në vendngjarje dhe një u dërgua në spital dhe vdiq atje. Policia nuk ka dhënë detaje për viktimat apo të plagosurit.

Kërkuesi i Lake County Jennifer Banek tha se pesë personat e vrarë në paradë ishin të rritur, por nuk kishte informacion për viktimën e gjashtë që u dërgua në spital dhe vdiq atje.

Qendra Shëndetësore Universitare NorthShore mori 26 pacientë pas sulmit. Të gjithë përveç njërit kishin plagë me armë zjarri, tha Dr. Brigam Temple, drejtor mjekësor i gatishmërisë së urgjencës. Moshat e tyre varionin nga 8 deri në 85 vjeç dhe Temple vlerësoi se katër ose pesë pacientë ishin fëmijë.

Temple tha se 19 prej tyre u trajtuan dhe u liruan. Të tjerët janë transferuar në spitale të tjera, ndërsa dy pacientë në gjendje të qëndrueshme kanë qëndruar në spitalin Highland Park.

Sulmuesi hapi zjarr rreth orës 10:15 të mëngjesit, thanë autoritetet.

Komandanti i policisë së Highland Park, Chris O’Neill, komandanti i incidentit në vendngjarje, tha se personi i armatosur me sa duket përdori një “pushkë me fuqi të lartë” për të qëlluar nga një vend në majë të një ndërtese tregtare ku ai ishte “shumë i vështirë për t’u parë”. Ai tha se pushka është gjetur në vendin e ngjarjes.

Presidenti Joe Biden tha të hënën se ai dhe zonja e parë Jill Biden ishin “të tronditur nga dhuna e pakuptimtë me armë që ka sjellë sërish pikëllim në një komunitet amerikan në këtë Ditë të Pavarësisë”.

Biden nënshkroi projekt-ligjin për dhunën me armë në shkallë më të gjerë të miratuar nga Kongresi në dekada, një kompromis që tregoi në të njëjtën kohë përparimin në një çështje të pazgjidhshme për një kohë të gjatë dhe ndarjen e thellë që vazhdon për sa i përket këtij ligji.

Crimo, i cili quhet Bobby, ishte një reper aspirant me emrin artistik Awake the Rapper, duke postuar në rrjetet sociale dhjetëra video dhe këngë, disa dhe të dhunshme.

Në një video të animuar, e cila u hoq nga YouTube, Crimo rrëfen për ushtritë “duke ecur në errësirë” ndërsa shfaqet një vizatim i një burri që drejton një pushkë, një trup në tokë dhe një person tjetër me duart lart në distancë. Një kornizë e mëvonshme tregon një pamje nga afër të një gjoksi me gjak që derdhet dhe një tjetër veturë policie që vjen ndërsa sulmuesi mban duart lart.

Babai i Crimos, Bob, një pronar prej shumë kohësh ushqimesh, kandidoi pa sukses për kryetar bashkie të Highland Park në vitin 2019, duke e quajtur veten “një person për njerëzit”.

Highland Park është një komunitet i lidhur ngushtë me rreth 30,000 njerëz që ndodhet në brigjet e liqenit Michigan në veri të Çikagos, me pallate dhe prona të mëdha buzë liqenit që kanë tërhequr prej kohësh të pasurit dhe ndonjëherë të famshëm, duke përfshirë legjendën e NBA-së, Michael Jordan, i cili jetonte në qytetit për vite kur ai luajti për Chicago Bulls. John Hughes filmoi pjesë të disa filmave në qytet, duke përfshirë “Ferris Bueller’s Day Off”, “Sixteen Candles” dhe “Weird Science”.