6 përgjigjet se si u fuqizuan kaq shumë oligarkët rusë

Kush janë oligarkët?

Ata janë dhjetëra rusë shumë të pasur që planifikuan dhe mashtruan rrugën e tyre për të kontrolluar industritë më fitimprurëse të Rusisë. Termi “oligark” u krijua nga Aristoteli, por u bë i njohur në vitet 1990, kur një pjesë e vogël sipërmarrësish dhe hajdutësh përfituan nga privatizimi i papritur i ekonomisë sovjetike për të blerë burime natyrore dhe asete të kontrolluara më parë nga shteti.

Kjo gjeneratë e parë, më së shumti Roman Abramovich, Mikhail Khodorkovsky, Boris Berezovsky dhe katër të tjerë, u bënë ndërmjetësit kryesorë të pushtetit të vendit, duke blerë në thelb fitoren e presidentit Boris Yeltsin në zgjedhjet e vitit 1996. Vladimir Putin pasoi Yeltsin në vitin 2000 kryesisht përmes premtimeve për “eliminimin e oligarkëve si klasë”, por kjo nuk ndodhi. Një studim i vitit 2017 i kryer nga Byroja Kombëtare e Kërkimeve Ekonomike me bazë në SHBA zbuloi se elita më e pasur e Rusisë kishte të paktën $800 miliardë të fshehura jashtë vendit, afërsisht e barabartë me pasurinë totale të popullsisë ruse (144 milionë).

 

Çfarë bëri Putin?

Ish-oficeri i Komisionit për Sigurimin e Shtetit (KGB) mori kontrollin e korporatave dhe pasurisë ruse nga shtatë oligarkët më të mëdhenj. Ai nxiti një ndjekje penale dhe burgosje të ‘manjakut’ të naftës Khodorkovsky dhe dëboi dy të tjerë: Vladimir Gusinsky dhe Berezovsky. (Berezovsky do të vdiste në rrethana të dyshimta 10 vjet më vonë.) Duke përdorur kontratat shtetërore, Putini krijoi një klasë të re, më të kontrolluar oligarkësh nga miqtë e vjetër të Shën Petersburgut dhe kolegët e KGB-së. Deri në vitin 2009, sipas një dokumenti të botuar nga firma e inteligjencës Stratfor, 78% e drejtuesve të biznesit dhe qeverisë ruse kishin lidhje me organet e sigurisë, duke përfshirë FSB-në, agjencinë pasardhëse të KGB-së. Ky grup është jashtëzakonisht besnik ndaj Putinit, duke ndarë kryesisht mëritë e tij për eksperimentin e dështuar të Rusisë me liberalizimin ekonomik dhe paranojën e tij për Perëndimin.

 

Si është përgjigjur Perëndimi?

SHBA-ja aktualisht po sanksionon më shumë se 400 rusë dhe po shqyrton financat e të paktën 50 oligarkëve dhe miqve të Putinit. Një objektiv kryesor i sanksioneve të SHBA-së dhe BE-së është Igor Sechin, sekretari i dikurshëm i Putinit, i cili zotëron gjigantin e naftës Rosneft dhe konsiderohet gjerësisht njeriu i dytë më i fuqishëm i Rusisë. Të tjerë të veçuar përfshijnë vëllezërit dhe manjakët e ndërtimit Arkady dhe Boris Rotenberg, si dhe restauratorin Yevgeny Prigozhin.

SHBA-të, Britania e Madhe dhe BE-ja kanë sekuestruar dhe bllokuar lëvizjet e të paktën nëntë jahteve, duke përfshirë ato që i përkasin Alisher Usmanov dhe Gennady Timchenko. Në fjalimin e tij të fundit për gjendjen e Bashkimit, Presidenti Biden njoftoi krijimin e një grupi të ri pune të Departamentit të Drejtësisë, i ngarkuar me kërkimin e aseteve të miliarderëve rusë.

 

A është ky një ndryshim?

Ndërprerjet ekonomike pas pushtimit u kanë kushtuar 20 miliarderëve më të pasur të Rusisë rreth një të tretën e pasurisë së tyre. Por SHBA-ja përballet me pengesa të mëdha logjistike në përpjekjet e saj për të ndëshkuar individët. Për shkak se hetuesit e qeverisë duhet të krijojnë një lidhje me kriminalitetin në SHBA për të sekuestruar realisht asetet e brendshme ruse, mund të duhen vite për të ndërtuar një çështje apo edhe për të provuar pronësinë, pasi oligarkët fshehin zotërimet e tyre në shtresa mbi shtresa kompanish guackë të shpërndara në të gjithë botën. Dhe studiuesit paralajmërojnë se edhe sanksionet më ndëshkuese nuk ka gjasa t’i bëjnë oligarkët të marrin rrezikun e presionit ndaj presidentit autokratik rus për të ndryshuar kursin ndaj Ukrainës.

 

Pra, a janë të kota këto përpjekje?

Jo. Thyerja e arkës së bankierëve të Putinit do ta bëjë pushtimin më të vështirë për t’u mbajtur dhe për të sqaruar se çfarë kostoje në të ardhmen do të përballen ata për të vazhduar financimin e agresionit të tij të përgjakshëm jashtë vendit. Shqetësimi po rritet në mesin e elitës ruse, veçanërisht në mesin e atyre me rezidenca dhe pasaporta të huaja. Bankieri Mikhail Fridman dhe bosi i aluminit Oleg Deripaska, të dy objektiva të sanksioneve perëndimore, kanë bërë thirrje publikisht për t’i dhënë fund luftës.

 

Thesari i fshehur i Putinit

Putini përflitet gjerësisht si njeriu më i pasur në botë, por pak nga pasuria e tij shfaqet në letër. Kremlini pretendon se Putin ka një pagë vjetore prej $140 000 dhe zotëron 3 makina, një rimorkio kampingu dhe një apartament 800 m2 në Shën Petersburg.

Në dëshminë e vitit 2017 për Komitetin Gjyqësor të Senatit, financieri Bill Browder pretendoi se Putini kishte më shumë gjasa të kishte rreth $200 miliardë pasuri. Browder, një investitor i dikurshëm brenda Rusisë, pretendoi se Putini shantazhoi oligarkët për gjysmën e pasurisë së tyre pasi burgosi ​​Khodorkovsky për mashtrim dhe evazion fiskal. Vëzhguesit e tjerë kanë vënë në dukje orën e dorës së Putinit prej $500 000 të prodhimit gjerman, avionin prej $716 milionë dhe jahte të shumta. Vitin e kaluar, aktivisti tashmë i burgosur Alexei Navalny publikoi një dokumentar duke pretenduar se Putini zotëron gjithashtu një rezidencë prej 190 000 m2, $1.4 miliardë në një shkëmb me pamje nga Deti i Zi. Rezidenca përfshin një pishinë mermeri të veshur me statuja të perëndive greke, një shesh patinazhi për hokej mbi akull, një klub nate me shtylla striptizmi dhe banjo me mbajtëse letre higjienike prej $1 250. Arkady Rotenberg më vonë pretendoi se ishte pronari i rezidencës, por ekspertët rusë besojnë se Putini ka shpërndarë dhe fshehur pasuritë e tij mes kujdestarëve të oligarkëve, kompanive guaska dhe pronave të pasurive të paluajtshme.

Miliarderi rus në mërgim Sergei Pugachev, i cili dikur shërbeu si bankier i Putinit, ka argumentuar se është e pamundur të përcaktohet se çfarë zotëron diktatori.