6 filma të animuar për t’i parë me familjen

Të jesh prind do të thotë të shikosh filmat e preferuar të fëmijëve pa pushim, pa pushim. Ndërsa një film i animuar për fëmijë mund të mos jetë zgjedhja juaj e parë për shfaqjen e së premtes mbrëma, për fat të mirë ka shumë filma të animuar të mrekullueshëm që do të argëtojnë mamin dhe babin po aq sa mistrecët e vegjël.

Këtu janë 6 filma të animuar që do të kënaqin fëmijët dhe prindërit:

Big Hero 6

Ky film superhero i mbushur plot aksion është interpretuar sa bukur aq edhe argëtues për t’u parë. Animatorët krijuan 700 personazhe unikë për të populluar mjedisin mahnitës futuristik të filmit në San Fransokyo. Më e rëndësishmja, ky film i prezantoi botës robotin e kujdesit shëndetësor, Baymax, një nga personazhet më të mirë të filmuar ndonjëherë.

Frozen

Ju me siguri e njihni këtë film të motit të ftohtë për këngën e tij “Let It Go” , por pjesa tjetër e muzikës në film është gjithashtu shumë e bukur. Olafi, një burrë dëbore bën një humor ndërsa diskuton pa e ditur vdekjen e tij të afërt në verë. Historia është e mbushur me dashuri e motrave dhe e zhduk vajzën në klishenë e vajzave që jeta e tyre sillet rreth princit të kaltër.

Tangled – Rapunzel

Rapunzel është një vajzë e re e ndërlikuar që jeton në një kullë të izoluar nga bota, me flokët e saj të gjatë. Me flokët e saj me shkëlqim magjik, Rapunzel ishte princesha e parë e Disney që kishte fuqi të mbinatyrshme. Nga ana tjetër, Flynn Rider me mendjemadhësinë e tij është simboli i dashurisë me interes.

Borëbardha dhe 7 Xhuxhët

Është një klasik i ftohtë për një arsye. Kjo kryevepër e vitit 1937, filmi i parë artistik i animuar i Walt Disney, ngjall emocione në 2D më mirë se shumica e filmave bashkëkohorë. Është bukur të shikosh, që nga xhuxhët në shtëpi duke kënduar “Heigh Ho” deri te transformimi i Mbretëreshës së Keqe në një plakë të vjetër. Është një film që i kushtoi shumë Walt Disney-t 1.5 milionë dollarë.

Winnie Pooh

Ky është filmi më i butë për më të vegjlit, por përmban një sasi befasuese të zbardhjes në rreshtat e tij të vetëm. Është një shembull i përsosur i të qenit shumë budalla dhe shumë i mençur në të njëjtën kohë. Meloditë e këndshme të filmit janë shkruar nga dyshja fituese e Oskarit pas “Let It Go” të Frozen, Robert Lopez dhe Kristen Anderson-Lopez.

Shrek

Shrek është një film komedi fantazi i animuar kompjuterik amerikan i vitit 2001. Historia flet për Shrek, që gjen kënetën e tij të pushtuar nga krijesa përrallash që janë dëbuar nga Lordi i korruptuar Farquaad, që aspiron të bëhet mbret. Shrek bën një marrëveshje me Farquaad për të rimarrë kontrollin e kënetës së tij në këmbim të shpëtimit të Princeshës Fiona, me të cilën Farquaad synon të martohet. Me ndihmën e Gomarit (Murphy), Shreku fillon kërkimin e tij, por së shpejti bie në dashuri me princeshën, e cila fsheh një sekret që do t’i ndryshojë jetën përgjithmonë.