6 aktorë që refuzuan role të famshme

John Travolta e hodhi poshtë rolin e Forrest Gump dhe Jack Nicholson e konsideroi të pamundur të luante një burrë sicilian pa qenë në të vërtetë i tillë, prandaj ishte Al Pacino ai që mori rolin e Michael Corleone. Megjithatë, këta aktorë arritën të luajnë në shumë filma që u sollën sukses dhe famë. Megjithatë, ndonjëherë gjërat rezultojnë pak më ndryshe dhe refuzimi i një roli shkatërron të gjitha shpresat për një karrierë të ndritur. Corleone nuk është rasti i vetëm që ishte një rol i rëndësishëm që u refuzua, por më vonë kishte sukses.

1. Emily Browning – Bella Swan, “The Twilight Saga”

Sot, është e vështirë të imagjinohet dikush tjetër përveç Kristen Stewart si personazhi kryesor “Twilight”. Megjithatë, fillimisht ishte Emily Browning e cila u konsiderua për rolin. Por Browning e hodhi poshtë e më vonë ajo tha se nuk pendohet që mori këtë vendim, sepse aktorët që luajtën në film u bënë jashtëzakonisht të suksesshëm dhe të famshëm, dhe ajo nuk ishte gati për këtë.

2. Josh Hartnett – “Superman” dhe “Batman”

Josh Hartnett refuzoi rolin e Batman dhe Superman. Aktori tha se ky vendim ishte ndoshta i vetmi i drejtë që ka marrë. Josh nuk donte të bëhej peng i roleve të zakonshëm dhe për këtë arsye nuk e mori parasysh këtë bashkëpunim. Edhe pse aktori mori rolin kryesor në filmin “Lucky Number Slevin” në vitin 2006, brenda 10 viteve të ardhshme ai pati vetëm paraqitje në filma me buxhet të ulët.

3. Matthew Broderick – Walter White, “Breaking Bad”

Krijuesit e serialit “Breaking Bad” shpresonin që Matthew Broderick do të pranonte të luante rolin kryesor në projektin e tyre. Por ai e hodhi poshtë këtë ofertë dhe krijuesit duhej të kërkonin dikë tjetër për të plotësuar pozicionin. Bryan Cranston ndodhi që të ishte ai “dikush-i” që nuk e humbi shansin e tij dhe bëri më të mirën në rol.

4. Laurence Fishburne – Jules Winnfield, “Pulp Fiction”

Për fansat e tij, Laurence Fishburne ka mbetur Morpheus nga The Matrix për shumë vite, megjithëse aktori kishte të gjitha mundësitë për të mos lejuar që kjo situatë të ndodhte. Kur Quentin Tarantino ishte duke punuar në “Pulp Fiction”, ai ftoi Laurence të luante rolin e Jules Winnfield, por ai e hodhi poshtë ofertën.

5. Jennifer Love Hewitt – Prue Halliwell, “Charmed”

Kur aktorja Shannen Doherty u largua nga projekti “Charmed” në fund të sezonit të 3-të, krijuesit ishin në mëdyshje për fatin e ardhshëm të personazhit të saj, Prue Halliwell. Jennifer Love Hewitt i propozuan këtë rol, por aktorja refuzoi. Tiffani Thiessen, e cila mori të njëjtin propozim, e refuzoi gjithashtu rolin. Përfundimisht, u vendos që të hiqej Prue Halliwell nga lista e personazheve të serialit.

6. Ja Rule – Tej Parker, “Fast and Furious”

Këngëtari i repit Ja Rule u shfaq në pjesën e parë të “The Fast and the Furious”. Gjatë xhirimeve të “Fast and Furious 2”, regjisori John Singleton dëshironte t’i jepte më shumë hapsirë në film, por ai nuk pranoi. Ja Rule refuzoi pagën prej gjysmë milioni dollarësh, por nuk hoqi dorë nga ambiciet e aktrimit.