5 viktima nga përmbytjet në Kinën Jugore

Kinë jugore u godit nga stuhi të forta, duke shkaktuar përmbytje në qytete dhe rrëshqitje të dheut në zonat rurale, pasi periudha e parë e shirave të verës arriti kulmin e fuqisë së tyre.

Rrugët u kthyen në lumenj të fryrë pasi makinat dhe shtëpitë njëkatëshe u shkatërruan në të paktën dy qarqe në provincën Guizhou në Kinën jugperëndimore.

Reshjet në disa zona kanë qenë më të mëdhatë në 60 vjet. Në rajonin fqinj autonom Guangxi, pesë fshatarë u vranë kur një shtëpi u shemb.

Reshjet e dendura të shiut do të vazhdojnë deri në fillim të javës së ardhshme, sipas parashikimeve shtetërore të motit të dielën.