5 këshilla detoks për të fjetur më mirë

Ne kalojmë një të tretën e jetës sonë në dhomën e gjumit dhe nëse duam të flemë më mirë, nga këtu duhet të fillojmë. Por në dhomën që e konsiderojmë një strehë të sigurt nga pjesa tjetër e botës, kimikatet e dëmshme, ndotësit dhe madje edhe rrezatimi nga pajisjet elektronike rrezikojnë të na prishin gjumin.

Këtu hyn në lojë arti i “detoksifikimit” . Detoksifikimi i dhomës së gjumit është ai proces ku largoni gjërat në dhomë që ju pengojnë të bëni gjumin dhe relaksimin që ju nevojitet. Ja sesi ta bëni në 5 hapa.

  1. Lani më shpesh çarçafët

Mund të tingëllojë e çuditshme, por nëse nuk flini mirë, ka shumë mundësi që të mos i lani çarçafët shpesh. Përveç partnerëve tanë, disa nga gjërat me të cilat flemë dhe përkëdhelimi çdo natë janë qelizat e lëkurës, poleni, djersa, bakteret dhe qimet e kafshëve shtëpiake (nëse i lejoni në shtrat). Prandaj çarçafët duhet të lahen shpesh. Rekomandimi i përgjithshëm është që t’i lani çarçafët të paktën një herë në javë.

  1. Mbani një temperaturë më të ftohtë se në pjesën tjetër të shtëpisë

Gjumi në një dhomë të ftohtë mund të sjellë shumë përfitime si; një rrezik më të ulët të diabetit, një pamje më të re dhe një gjumë më të qetë. Kjo pasi në një mjedis më të freskët trupit do t’i duhet të punojë më pak për të arritur temperaturën ideale për të fjetur dhe do ta bëjmë me më pak përpjekje.

  1. Nëse dëshironi të flini më mirë, mos e merrni me vete teknologjinë në shtrat

Nuk është e lehtë të lëmë të gjithë ekranet tanë jashtë dhomës së gjumit. Por është një hap thelbësor për të detoksifikuar dhomën. A e dini se të gjitha pajisjet, nga televizorët te kompjuterët, celularët dhe iPad-ët, lëshojnë rrezatim të nivelit të ulët dhe drita mund t’ju shqetësojnë gjumin?

Shkencëtarët kanë zbuluar se drita elektronike ka potencialin të prishë gjumin duke dërguar sinjale alarmi në tru, sipas Fondacionit Sleep.

  1. Keni menduar ndonjëherë për një pastrues ajri?

Ajri i brendshëm është një burim i fshehtë i ndotjes që shumica prej nesh as që e mendojmë. Studime të ndryshme kanë treguar se ajri brenda shtëpive tona, veçanërisht dhomave tona të gjumit, përmban një mori toksinash, duke përfshirë VOCs (Volatile Organic Compounds). Këto toksina nuk vijnë vetëm nga jashtë, por nga qilimat, muret, mobiljet, qirinjtë sintetikë, flokët e kafshëve shtëpiake dhe produktet e pastrimit. Ato janë një burim i zakonshëm i sëmundjeve të frymëmarrjes, duke përfshirë astmën, alergjitë dhe madje edhe kancerin e mushkërive, dhe gjithashtu mund të jenë një shkak themelor i kushteve më serioze shëndetësore.

Në këto raste, një pastrues ajri është shumë i dobishëm. Pastruesit filtrojnë ajrin për të ndihmuar në shoshitjen e toksinave të dëmshme dhe për t’ju ndihmuar të merrni frymë më lehtë.

  1. Bëni zgjedhje ekologjike që mund t’ju ndihmojë të flini më mirë

Nga dysheku, te jorganët, te këllëfët e jastëkëve, kërkoni opsione më të gjelbra dhe do të keni më pak toksina në dhomën tuaj të gjumit. Shumë dyshekë dhe shtroje që gjejmë në shitje sjellin toksina në ajrin e dhomës. Për shembull, materialet rezistente ndaj flakës së disa dyshekëve përmbajnë  eterë difenil të polibrominuar (PBDE), kimikate që janë treguar të dëmshme për shëndetin.