5 k-dramat më të mira 2021

Viti 2021 ka qenë mjaft interesant për adhuruesit e dramave koreane. Përveç rekordeve e çmimeve që u fituan në platformat ndërkombëtare, shumë aktorë u rikthyen pas vitesh mungesë në ekran.

Këto janë 5 serialet koreane më të mira të 2021:

1. Happiness

Sae-bom (Han Hyo-joo) dhe Yi-hyun (Park Hyung-sik) janë miq të fëmijërisë të sapomartuar. Një pandemi bën që të infektuarit të shuajnë etjen e tyre duke thithur gjak nga të tjerët. Por ndryshe nga zombit në filmin “Train to Busan”, ka shpresë se gjakpirësit mund të kurohen. Sae-bom, i cili është kafshuar dhe infektuar, por nuk tregon shenja sëmundjeje, synon të shpëtojë sa më shumë njerëz të jetë e mundur. Ai ndan kiminë e rolit kryesor me Hyo-joo, personazhi në të cilën është personifikuar fuqia e vajzës. Kjo është drama e parë e Hyung-sik pas përfundimit të shërbimit të detyrueshëm ushtarak.

2. Move to Heaven

Ky serial i jashtëzakonshëm përqendrohet te një i ri (Tang Joon-sang) me sindromën Asperger dhe xhaxhai i tij (Lee Je-hoon), i cili vjen të jetojë me të për të ndihmuar me biznesin familjar të pastrimit. Ata kryejnë pastrimin pas vdekjeve më traumatike: një i ri që rrjedh gjak pas një dëmtimi në punë, të moshuar që vdesin vetëm në kushte të mjerueshme, një jetim që vdes sepse nuk ka mundësi të përballojë trajtimin e tij mjekësor. Kjo dramë përqendrohet te fuqia që kanë njerëzit me paaftësi për të bërë ndryshimin.

3. Crash Landing on You

Yoon Se-Ri (Son Ye-Jin) është një trashëgimtare e një biznesmeni të fuqishëm në Korenë e Jugut. Një ditë, ndërsa po lëvizte me parashutë, një aksident i shkaktuar nga erërat e forta e detyron Yoon Se-Ri të bëjë një ulje emergjente dhe të pavetëdijshme në Korenë e Veriut. Atje, ajo takohet me Ri Jeong-Hyeok (Hyun-Bin), i cili është një oficer i ushtrisë së Koresë së Veriut. Ai përpiqet ta mbrojë dhe ta fshehë, për më tepër, shumë shpejt Ri Jeong-Hyeok bie në dashuri me Yoon Se-Ri dhe lidhja e tyre përballet me kufijtë politikë.

4. My Name

Han So-hee njihet si një luftëtare shumë e aftë që depërton në forcat e policisë për të dënuar policin që vrau babanë e saj gangster. Pasi u bashkua me mikun më të mirë të babait të saj (Park Hee-soon) – bosi më i devotshëm i krimit – ajo pajtohet me faktin se asgjë nuk është ashtu siç duket dhe askujt nuk duhet t’i besohet. Personazhi kryesor i serialit personifikon një grua mjaft e fortë dhe e aftë për t’u kujdesur për veten, e për të mbajtur premtimet e dhëna.

5. Vincenzo

Vincenzo është rritur në Itali nga mafia italiane, por është më i drejtë se çdo gjykatës. Ai (Song Joong-ki) është shumë simpatik dhe kthehet në vendin e tij të lindjes në kërkim të një depoje ari të groposur nën themelet e një ndërtese. Në këtë proces, ai bie në dashuri me një grua avokate, të quajtur Hong Cha-young dhe ribashkohet me të kaluarën e tij. Ok Taec-yeon është asistenti i Cha-young, që të gjithë e mendojnë të pafajshëm, por nuk duket të jetë ashtu.