5 filmat e horrorit që janë bazuar nga jeta reale

Ka dy lloje njerëzish, ata që hanë, flenë dhe marrin frymë me filma horror, dhe ata që fillojnë të djersiten edhe kur mendojnë të shikojnë filma të frikshëm.

Nëse je në grupin e parë, ka shumë mundësi që shumicën e lëvizjeve në film t’i justifikoni me “është thjesht një film”.

Në fakt jo gjithmonë është kështu, pasi ka filma të bazuar në ngjarje reale dhe ata janë plot me vrasës serialë, takime të mbinatyrshme dhe incidente shqetësuese.

 

Above Suspicion (2021)

“Above Suspicion” tregon historinë e agjentit të FBI-së Mark Putnam, i cili pasi u zhvendos në një qytet minierash në Kentaki në misionin e tij të parë, filloi një lidhje dyvjeçare me një grua vendase, Susan Smith, e cila gjithashtu ishte informatorja e tij më e mirë.

Gjërat me kalimin e kohës vetëm u shtrembëruan dhe ngjarjet u bënë më tragjike.

 

Lord of Chaos (2019)

Në vitet ’90, përpjekja e një adoleshenti për të nisur muzikën norvegjeze black metal në Oslo çoi në një seri marifetesh tronditëse.

Ky film thellësisht shqetësues tregon historinë e black metal nga këndvështrimi i bashkëthemeluesit të Mayhem, Euronymous.

 

 All Good Things (2010)

Frymëzuar nga krimet e vrasësit të dënuar Robert Durst, All Good Things ka të bëjë me një djalë të pasur të një manjati të pasurive të patundshme në New York (luajtur nga Ryan Gosling) i cili zhvillon një marrëdhënie të paqëndrueshme me gruan e tij … dhe gjërat përfundimisht kthehen në vdekjeprurëse.

 

Colonia (2015)

Realizuar në vitin 1973, ky thriller rrënqethës tregon historinë e një gruaje (të luajtur nga Emma Watson) e cila përpiqet të shpëtojë të dashurin e saj nga jeta reale Colonia Dignidad, një kult famëkeq në jug të Kilit të udhëhequr nga predikuesi Paul Schäfer.

 

The Disappointments Room (2016)

Kate Beckinsale luan rolin e një arkitekteje që zhvendoset në një shtëpi të re me një dhomë misterioze në papafingo, e cila përfundimisht mëson se dikur ishte përdorur si vend për njerëzit e pasur për të larguar fëmijët me aftësi të kufizuara.

Komploti thuhet se u frymëzua nga një grua, nga Rhode Island, e cila zbuloi një dhomë të ngjashme në shtëpinë e saj që ajo thotë se ishte ndërtuar nga një gjykatës i shekullit të 19-të për të mbyllur vajzën e tij, me aftësi të kufizuara.

 

*Tibo News