4 yjet që nuk kanë frikë nga plakja

Gratë në Hollywood janë vazhdimisht nën presion për të ruajtur pamjen e tyre të bukur dhe fytyrat rinore. Por pavarësisht se çfarë bëjnë, ata do të bien në kategori të ndryshme ndërsa plaken. Për shembull, edhe aktorja femër më e talentuar rrallë do të luajë rolin e një femre fatale pas moshës 40 vjeçare, por në vend të kësaj do t’i jepen rolet e nënës. Dhe ndërsa kjo nuk është padyshim një gjë e keqe, ajo na tregon se si Hollywood i trajton gratë pasi ato nuk konsiderohen më të reja.

  • Dolly Parton

Këngëtarja legjendare së fundmi ka mbushur 76 vjeç dhe ndonëse disa mund të nxitojnë ta quajnë “të moshuar”, ajo thotë se ndjen krejt të kundërtën. “Nuk ndihem e vjetër. Në mendjen time, mbaj mend që jeta ime ishte në një vend të mrekullueshëm kur isha 35 vjeç, dhe më kujtohet në atë kohë që mendoja: “Kjo është një kohë e mrekullueshme në jetën time. Kështu që zgjodha të mendoj thjesht si unë,  35 gjatë gjithë kohës në mendjen time. Pavarësisht se çfarë thonë numrat. Numrat gënjejnë.”

  • Jennifer Aniston

Të qenit një nga figurat më emblematike në historinë e televizionit nuk e ka bërë Jennifer Aniston të fiksuar pas ndjekjes së rinisë. Duke folur për gratë që zgjedhin t’i lënë flokët e tyre të thinjura, ajo tha: “Nëse doni të thinjni, bëjeni. Nëse dëshironi të vazhdoni të lyeni flokët tuaj, kjo është gjithashtu e mrekullueshme. Unë mendoj se të gjithë duhet të ndihen të sigurt në çfarëdo zgjedhje që bëjnë, duke përfshirë përqafimin e ngjyrës ose strukturës natyrale.”

  • Cameron Diaz

Ideja e aktores së dashur për plakjen ndryshoi shumë pasi u bë nënë në të 40-at. “Jam e emocionuar. Unë kam 50 ose 60 vjet përpara, dua të jetoj deri në 110, pasi kam një fëmijë të vogël. Mendoj se ju e keni këtë moment të mrekullueshëm në të 40-at ku vlerësoni se cilët janë prindërit tuaj dhe unë dua ta kem atë moment me të, të jem aty me të në të 40-at.”

  • Julia Roberts

“Kohët e fundit shkova te një dermatolog për një kontroll të lëkurës, dhe ai më shikoi anash fytyrës dhe më tha, ‘Oh, a dëshiron që unë të plotësoj linjat e tua të buzëqeshjes?’” Kjo është historia që Julia Roberts ndau me botën për të treguar se sa nuk i interesojnë këto lloj procedurash. Dhe përgjigja e saj për doktorin ishte: “T’i plotësosh ato? E dini sa histori të mira ka atje? Sa të qeshura, të mira? Sa darka të mrekullueshme? T’i plotësoni ato?”