4 mënyra se si mbështetja e SHBA-së për Ukrainën po ndihmon në mbrojtjen e Tajvanit

Nga Foreign Policy

Në debatin politik të SHBA-së, një nga kritikat më shpesh të dëgjuara për ndihmën ndaj Ukrainës është se ajo po merr burimet e nevojshme kundër një kërcënimi shumë më të rrezikshëm: Kinës.

Këta kritikë argumentojnë se financimi, armët dhe përpjekjet e tjera për të mbështetur Ukrainën dhe për të penguar agresionin rus në Europë duhet të orientohen drejt Paqësorit dhe kërcënimit shumë më të fuqishëm të një sulmi kinez ndaj Tajvanit.

Fitorja e Ukrainës, thonë ata, do të jetë si një fitore e Pirros, pasi mbështetja e kërkuar për ta arritur atë do të zvogëlojë përpjekjet e ngjashme për të mbështetur Tajvanin. Sidomos në një kohë kur kapaciteti industrial i mbrojtjes së SHBA-së është në nivelin më të ulët prej një shekulli, mbështetja e SHBA-së për Ukrainën mund të cilësohet si e drejtë, por do të jetë vdekjeprurëse për të ndaluar Kinën.

Kritikët gabojnë. Performanca katastrofike ushtarake e aleatit më të rëndësishëm të Pekinit në Ukrainë është një pengesë e madhe gjeopolitike për Kinën. Mbrojtja e suksesshme e territorit të Ukrainës, e mbështetur nga Perëndimi, mund të ketë një efekt të rëndësishëm parandalues ​​në planet e vetë Kinës për të marrë me forcën Tajvanin.

Siç tregon rrëzimi i raketave hipersonike ruse nga një sistem i mbrojtjes raketore Patriot i prodhuar në SHBA, Shtetet e Bashkuara po marrin gjithashtu mësime të vlefshme nga performanca e Rusisë dhe Ukrainës në një luftë në shkallë të gjerë, pas dy dekadave në të cilat ushtria amerikane ishte e fokusuar pothuajse tërësisht në misionet kundër terrorizmit dhe kryengritjes.

Tashmë, masat e marra për të mbështetur Ukrainën po ndihmojnë në modernizimin e forcave amerikane, ringjalljen e prodhimit të mbrojtjes, zhvillimin dhe përshpejtimin e proceseve për ndërtimin dhe vendosjen e armëve dhe rritjen e mbrojtjes nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj në 40 vjet.

Të gjitha këto përfitime për Shtetet e Bashkuara vijnë pa përdorimin e trupave amerikane.

Megjithëse duhet bërë shumë më tepër, këtu janë katër mënyra se si armatosja e Ukrainës ka përmirësuar materialisht aftësinë për të penguar ose mposhtur një sulm kinez në Tajvan.

Së pari, lufta ka nxitur Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj aziatikë që të rrisin ndjeshëm shpenzimet ushtarake.

Megjithëse presidenti i SHBA-së Joe Biden kërkoi një shkurtim de-fakto (pas inflacionit) të shpenzimeve të mbrojtjes për 2022 dhe 2023, Kongresi amerikan në vend të kësaj e rriti atë me më shumë se 25 miliardë dollarë në 2022 dhe 45 miliardë dollarë në 2023.

Kongresi tashmë e ka bërë të qartës e kërkesa e Bidenit për buxhetin e mbrojtjes për vitin 2024 prej 886 miliardë dollarësh do të jetë gjithashtu e madhe.

Mbështetja perëndimore për Ukrainën ka katalizuar gjithashtu aleatët aziatikë të vijës së parë për të rritur ndjeshëm buxhetet e tyre të mbrojtjes, edhe pse disa prej tyre gjithashtu mbështesin Ukrainën.

Në qershor, duke përmendur qartë luftën e Rusisë kundër Ukrainës, Japonia njoftoi një plan për të dyfishuar shpenzimet ushtarake brenda pesë viteve. Për këtë qëllim, Tokio më pas miratoi një rritje prej 20% në vitin 2023, duke përfshirë blerjen e raketave Tomahawk me rreze të gjatë veprimi të prodhuar nga SHBA.

Buxheti i mbrojtjes i Tajvanit është rritur me 80% që nga viti 2019,  nga të cilat dy të tretat kanë ardhur që nga fillimi i pushtimit rus. Sipas personave të përfshirë drejtpërdrejt, planifikuesit dhe trajnerët amerikanë po bashkëpunojnë me Tajvanin për mësimet që mund të marrë nga luftimet në Ukrainë, gjë që tashmë ka ndryshuar mendimin e Tajvanit se si të mbrohet.

Koreja e Jugut po ndjek një rrugë të ngjashme: në janar, Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Koresë së Jugut njoftoi se buxheti i saj do të rritet me pothuajse 7% çdo vit gjatë pesë viteve të ardhshme.

Në mënyrë të ngjashme, propozimi i parë i buxhetit të mbrojtjes i presidentit të Filipineve Ferdinand Marcos kërkoi një rritje prej 8% në shpenzimet e mbrojtjes në 2023, për të ruajtur një normë mesatare vjetore rritjeje prej më shumë se 6% deri në vitin 2028.

Në Australi, qeveria e re e kryeministrit Anthony Albanese ka rritur tashmë shpenzimet e mbrojtjes me më shumë se 7%.

Së dyti, lufta ka nxitur Shtetet e Bashkuara të modernizojnë forcat e veta. Ushtria amerikane ka përdorur fondet shtesë të Ukrainës, të barabarta me një të tretën e buxhetit të saj vjetor  për të blerë shtatë sisteme raketash HIMARS në 2025.

Këto sisteme artilerie me rreze të gjatë kanë treguar se janë të nevojshme për Ukrainën dhe mund të jenë gjithashtu të dobishme në një skenar të Tajvanit. Në mënyrë të ngjashme, ushtria tani po planifikon të blejë 197 automjete të blinduara në vend të 91 njësive të planifikuara fillimisht për vitin 2024.

Linjat e prodhimit për municionet kryesore të përdorura në Ukrainë, HIMARS, Sistemet e Raketave (GMLRS) dhe raketat Stinger dhe Javelin  janë planifikuar të dyfishojnë prodhimin në dy vitet e ardhshme.

Prodhimi i predhave të artilerisë 155 mm është planifikuar të rritet gjashtëfish gjatë katër viteve të ardhshme. Ndihma e Ukrainës po ul kostot dhe po përshpejton blerjet, duke çuar në një forcë më të madhe, më moderne dhe më të përshtatshme.

Së treti, ndihma në Ukrainë ka tronditur bazën industriale të mbrojtjes së SHBA-së pas tre dekadash për shkak të kufizimit ushtarak. Gjendja e rënduar e sektorit të mbrojtjes amerikane është dokumentuar raport pas raporti.

Ka filluar gjithashtu prodhimi për raketat Stinger, predha artilerie 155 mm dhe GMLRS. Kompanitë amerikane dhe europiane të mbrojtjes po punojnë për linja shtesë prodhimi në të dy kontinentet.

Departamenti i Mbrojtjes së SHBA-së nisi së fundi përshpejtimin e prodhimit, një proces për të identifikuar kufizimet e zinxhirit të furnizimit në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe për të rivendosur kompetencën e prodhimit të mbrojtjes.

Asnjë nga këto ide nuk është e re, por ndihma e Ukrainës po heq pengesat burokratike dhe po stimulon prodhimin në një mënyrë që nuk është parë në dekada.

Së katërti, përdorimi i paprecedentë i Autoritetit të tërheqjes së presidentit (PDA) për të dërguar armë në Ukrainë është shtrirë edhe në Tajvan.

Ky akt, i miratuar fillimisht nga Kongresi në 1961, i jep presidentit fuqinë për të ofruar pajisje ushtarake, shërbime dhe trajnime për vendet e huaja nga stoqet ekzistuese të SHBA.

Pasi Rusia sulmoi Ukrainën, Kongresi i dha administratës mundësinë për të transferuar armë me vlerë 11 miliardë dollarë deri në shtator 2022, dhe më pas e rriti në 14.5 miliardë dollarë të tjerë gjatë vitit të ardhshëm.

Biden ka përdorur PDA 37 herë që kur filloi lufta. Kjo strategji do të thotë që Pentagoni mund të lëvizë armët në Ukrainë me shpejtësi të madhe pa përdorur urdhra blerjesh që do të duheshin vite dhe të përdorë paratë për të blerë artikuj të rinj, më të mirë, të ndryshëm ose më shumë se ato që u dërguan.

(Kjo do të thotë gjithashtu se vlera e asaj që Shtetet e Bashkuara dërgojnë në Ukrainë është më e vogël se sa nënkuptojnë shifra e PDA).

Kontratat për të rimbushur stoqet tashmë janë nënshkruar dhe Kongresi po përvetëson më shumë para sesa vlera e asaj që dërgohet në Ukrainë. Pasi Kongresi miratoi një PDA për Tajvanin me vlerë deri në 1 miliard dollarë në vit, Pentagoni njoftoi 500 milionë dollarët armë për Tajvanin.

Shtetet e Bashkuara ende nuk kanë marrë veprime të mëdha sa për të penguar një sulm kinez në Tajvan, por ndihma ushtarake e SHBA për Ukrainën po e ndihmon atë të largohet nga blloqet.

Nga modernizimi më i shpejtë i forcave të veta dhe rritja e prodhimit industrial të mbrojtjes te nxitja e rritjes së buxhetit të mbrojtjes dhe dërgimi më i shpejtë i armëve në Tajvan, ndihma për Ukrainën ka qenë një katalizator si askush tjetër që nga Lufta e Dytë Botërore.

Si rezultat, Shtetet e Bashkuara më në fund kanë filluar të marrin më seriozisht anën ushtarake të Kinës. Politikat e Bidenit ende mund të shkaktojmë më të keqen në të dyja anët.

Ndihma e ngadaltë dhe e pamjaftueshme për Ukrainën nuk do ta mposhtë Rusinë dhe as nuk do të krijojë një rrjedhë të mjaftueshme për të ndihmuar Tajvanin.

Për sa kohë që Biden dhe Kongresi Amerikan nuk janë të gatshëm të rrisin me shpejtësi dërgesat e armëve në Tajvan dhe të rrisin buxhetin e mbrojtjes së SHBA në nivelet e Luftës së Ftohtë, mbështetja për Ukrainën është aktualisht gjëja më e mirë që Shtetet e Bashkuara mund të bëjnë për të ruajtur paqen dhe stabilitetin në Azi.