4 “dhuratat” që mund t’i bëni lëkurës suaj

Menaxhimi jo i duhur i kujdesit ndaj lëkurës, përzierja e gabuar e produkteve, produktet me përbërës të fortë aktivë të përdorur në lëkurë të ndjeshme dhe gabime të tjera mund të shkaktojnë shenja të parikuperueshme në fytyrë. Nëse doni një lëkurë të shëndetshme ndiqni këto 4 këshilla shumë të rëndësishme:

1. Ndërrimi i kremrave hidratues me vajra për fytyrën mund të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës të hidratuar.

Njerëzit me lëkurë të ndjeshme duhet të zëvendësojnë kremin hidratues me vajra për lëkurën sepse në fakt mund ta mbajë atë të hidratuar më gjatë dhe të zvogëlojë irritimin. Vetitë antioksiduese, anti-inflamatore dhe antibakteriale që ofrojnë shumë vajra natyralë i bëjnë ata një zgjedhje më mirë.

2. Peeling kimik është një mënyrë jokirurgjikale për të rinovuar lëkurën tuaj.

Nëse dëshironi të hiqni qafe linjat dhe rrudhat e imta, por nuk doni të bëni ndërhyrje kirurgjikale, procedura e peeling-ut kimik mund të eksfolojnë butësisht lëkurën tuaj nëse e bëni rregullisht. Janë një mënyrë jokirurgjikale dhe më ekonomike për të rinovuar lëkurën dhe duke qenë se ka shumë lloje acidesh për këtë trajtim, ka dhe shumë opsione që janë të sigurta për të gjitha llojet e lëkurës.

3. Trendi i përbërësve organikë në rutinë nuk është kot!

Produktet që nuk përmbajnë kimikate të dëmshme janë rritur në popullaritet me kalimin e viteve pasi adhuruesit e kujdesit ndaj lëkurës kanë shprehur më shumë dëshirë për trajtimet natyrale. Rekomandohet gjithmonë që njerëzit të kërkojnë produkte që kanë përbërës natyralë dhe të shmangni kimikatet.

4. Të tentosh trajtime shtëpie për eliminimin e qukave të fytyrës është e gabuar.

Tendenca e kujdesit ndaj lëkurës me ushqime dhe produkte të tjera në kushte shtëpie mund të jenë jashtëzakonisht të rrezikshme. Heqja e njollave të errëta ose qukave ka fituar popullaritet në TikTok dhe Instagram, por rezultatet mund të jenë të dëmshme. Njerëzit nuk duhet të heqin nishanet dhe njollat ​​në shtëpi sepse mund të çojnë në dhëmbëza dhe infeksion. Është më mirë t’ia lini një dermatologu.