4 bizhuteritë që fshehin histori

Për shumë prej nesh, bizhuteritë janë shumë më tepër se aksesorë, dhe ne i çmojmë dhe përcjellim historitë që fshehin bizhuteritë tona të trashëgimisë familjare. Sot, ne duam të zhytemi në historitë befasuese që mund të na tregojnë bizhuteritë me famë botërore. Nga një gjerdan smeraldi i vënë dikur nga Princesha Diana tek një diamant i mrekullueshëm i verdhë Tiffany, këta gurë kanë kaluar shumë përpara se të bashkohen me koleksionin e bizhuterive më të vlefshme në botë. Pra, le të mësojmë më shumë rreth tyre.

 

  1. Smeraldi i Mbretëreshës Mary

Më 2 dhjetor 2022, Catherine, Princesha e Uellsit, shkëlqente me një fustan të mrekullueshëm të gjelbër të cilin e plotësoi me një smerald dhe diamant në një ngjarje zyrtare në Boston, SHBA.

Në vitin 1985, Princesha Diana befasoi botën kur zgjodhi ta mbante atë si një shirit në ballë. Kjo zgjedhje e pazakontë e stilit, edhe një herë, dëshmoi se Princesha Diana ishte një rebele e vërtetë e modës, e cila nuk kishte frikë të ndërmerrte pak rreziqe për modën, pavarësisht titullit të saj.

 

  1. Diamanti i verdhë Tiffany

Ky është një nga diamantet e verdhë më të mëdhenj në botë. Guri prej 287,42 karatësh u zbulua në 1877 në Afrikën e Jugut dhe më vonë u ble nga themeluesi i kompanisë së bizhuterive, Charles Leëis Tiffany.

Diamanti dihet se është vënë nga vetëm 4 gra, duke përfshirë Audrey Hepburn dhe Lady Gaga, e cila e vuri atë gjatë ceremonisë së 91-të të Çmimeve të Akademisë në vitin 2019.

  1. Byzylyku i Wallis Simpson

Lidhja e dashurisë midis socialistes amerikane Wallis Simpson dhe mbretit Eduard VIII, i cili më vonë u bë Duka i Windsor, çoi në abdikimin e Eduardit nga froni. Simpson ishte divorcuar nga burri i saj i pare. Për një anëtar të familjes mbretërore, të martohej me një grua të divorcuar dy herë nuk ishte e pranueshme në ato kohë, kështu që Edëard nënshkroi njoftimet e tij me shkrim për abdikimin dhe u martua me Wallis, e cila u bë Dukesha e Windsor në 1937.

Byzylyku i panterës me oniks dhe diamant i projektuar nga Cartier, dikur në pronësi të Dukës dhe Dukeshës së Ëindsor, u shit në një ankand të Sotheby’s për një rekord botëror 7 milionë dollarë. Në atë kohë, ai u bë artikulli më i shtrenjtë nga Cartier i shitur në një ankand.

 

  1. Diamanti i Shpresës

Vetëm imagjinoni – ky diamant i madh, 45,52 karatësh, blu i thellë u formua thellë në tokë afërsisht 1,1 miliardë vjet më parë. Sipas ekspertëve, historia e saj fillon në Indi në shekullin e shtatëmbëdhjetë. Gjatë gjithë jetës së tij, guri ndryshoi pronarë dhe madje u vodh në një moment ndërsa udhëtonte nga India në Francë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, ku është ekspozuar në Muzeun Kombëtar të Historisë Natyrore në Uashington, D.C.

Diamanti ka qenë prej kohësh i rrethuar nga mite dhe bestytni. Në veçanti, disa njerëz besonin se ajo i sillte fatkeqësi kujtdo që e zotëronte. Në fakt, mite të tilla vetëm sa e rritën tërheqjen e gurit, duke rritur vlerën e tij.

Keni ju një aksesor të preferuar në koleksionin tuaj të bizhuterive? Cila është historia pas saj?