4.58 milionë të infektuar me covid në Korenë e Veriut

Koreja e Veriut po përjeton shpërthimin më të madh epidemik ndonjëherë nga pandemia e Covid-19.

Në një video të siguruar nga agjencia zyrtare e lajmeve shtetërore, punëtorët mund të shihen duke spërkatur dezinfektues, duke kontrolluar temperaturat e trupit të stafit dhe duke shpërndarë dezinfektues duarsh në fabrikë.

Agjencia raportoi këtë të premte 23,160 njerëz më shumë me simptoma të etheve, duke e çuar numrin e përgjithshëm në vend që nga fundi i prillit në mbi 4.58 milionë. Numri i viktimave të lidhura me shpërthimin epidemik është në 73.