34 viktima dhe mbi 60 të plagosur në dy aksidente rrugore në Turqi

Të paktën 34 persona raportohet se kanë humbur jetën në dy aksidente të ndryshme rrugore në Turqi. Në aksidentin e parë, 15 njerëz vdiqën pasi një autobus u përplas në një vend aksidenti të mëparshëm në provincën juglindore të Gaziantep. Më herët u raportua se në atë aksident kanë humbur jetën 16 persona. Megjithatë, numri i të vdekurve u rrit më vonë. Rreth 31 persona u plagosën gjithashtu në aksidentin në Gaziantep.

Sipas guvernatorit Davut Gul, më parë aksidenti kishte përfshirë “një autobus, një ekip urgjence dhe një ambulancë”. Ajo u zhvillua në rrugën midis kryeqytetit të provincës Gaziantep dhe Nizip. Autobusi i pasagjerëve u përplas me një ambulancë, një kamion zjarrfikës dhe një automjet që transportonte gazetarë në vendin e aksidentit të mëparshëm. Në mesin e të vdekurve ishin tre zjarrfikës, tre ndihmës mjekë dhe dy gazetarë.

Në aksidentin e dytë të ditës, një kamion goditi një turmë njerëzish në Derik në provincën Mardin të Turqisë. Kamioni humbi kontrollin dhe u përplas me këmbësorët. Të paktën 19 persona humbën jetën në aksidentin e dytë. Sipas raportimeve, 30 persona kanë mbetur të plagosur.

 

*TiboNews