21 vite nga sulmet terroriste të 11 shtatorit në SHBA

Amerikanët kujtuan 11 shtatorin të dielën me homazhe të mbytur nga lotët dhe lutjet për të “mos harruar kurrë”, 21 vjet pas sulmit terrorist më vdekjeprurës në tokën amerikane.

Në Pentagon, i cili gjithashtu ishte në shënjestër më 11 shtator, Presidenti Joe Biden u zotua se SHBA do të vazhdojë të punojë për të çrrënjosur komplotet terroriste dhe u bëri thirrje amerikanëve të ngrihen për “vetë demokracinë që garanton të drejtën për liri që ata terroristë kanë 11 shtatori u përpoq të varrosej në zjarrin e ndezur, tymin dhe hirin.” Zonja e parë Jill Biden foli në vendin e tretë të sulmit, një fushë pranë Shanksville, Pensilvani.

Më 11 shtator 2001, komplotistët nga grupi militant mysliman al-Kaida morën kontrollin e avionëve për t’i përdorur si raketa të mbushura me pasagjerë, duke goditur kullat binjake të qendrës tregtare dhe Pentagonin. Avioni i katërt ishte nisur për në Uashington, por u rrëzua afër Shanksville pasi anëtarët e ekuipazhit dhe pasagjerët u përpoqën të sulmonin kabinën.

Sulmet vranë gati 3,000 njerëz, rikonfiguruan politikën e sigurisë kombëtare dhe nxitën një “luftë kundër terrorit” të SHBA në mbarë botën. Kujtimet e së dielës erdhën pak më shumë se një muaj pasi një sulm me dron amerikan vrau një figurë kyçe të Al-Kaidës që ndihmoi komplotin e 11 shtatorit, Ayman al-Zawahri.

Disa thonë se amerikanë kishim një formë drejtësie kur një bastisje e SHBA vrau Osama bin Laden në 2011.

Organizatori i vetëshpallur i sulmeve, Khalid Shaikh Mohammed, ende pret një gjykatë ushtarake të shtyrë prej kohësh. Një avokat i një prej të pandehurve të Mohammedit këtë javë konfirmoi negociatat e vazhdueshme drejt një marrëveshjeje të mundshme për të shmangur një gjyq dhe për të vendosur dënime më të vogla, por ende të gjata.

Sulmet e 11 shtatorit ngjallën për njëfarë kohe një ndjenjë krenarie kombëtare dhe uniteti për shumë njerëz, ndërkohë që gjithashtu i nënshtruan myslimanët amerikanë ndaj vitesh dyshimi dhe fanatizmi dhe ngjallën debat mbi ekuilibrin midis sigurisë dhe lirive civile. Në mënyra delikate dhe të qarta, pasojat e 11 shtatorit rrokullisen në politikën dhe jetën publike amerikane deri më sot.

Sipas traditës, asnjë personazh politik nuk flet në ceremoninë e terrenit zero. Në vend të kësaj, kremtimi përqendrohet te të afërmit që lexojnë me zë të lartë emrat e të vdekurve.

Komunitetet anembanë vendit e shënuan ditën me vigjilje qirinjsh, shërbime ndërfetare dhe përkujtime të tjera dhe disa amerikanë u bashkuan në projekte vullnetare. Të tjerë e vëzhguan përvjetorin me reflektimet e tyre.

 

*TiboNews