10 ushqime që duhen shmangur nëse keni tension të lartë

Nëse keni hipertension, tashmë e dini se sa e rëndësishme është të shmangni ushqimet që janë të dëmshme për shëndetin tuaj kardiovaskular. Më poshtë shihni 20 pjatat më ‘të paligjshme’ për ata që kanë probleme me tensionin (sigurisht, kjo listë nuk është shteruese).

1. Turshitë

Turshitë janë një shtesë e shijshme për çdo pjatë djathi, burger ose darkë të pjekur me pulë. Megjithatë, këto ushqime të kripura duhen lënë jashtë menusë nëse keni hipertension pasi kastraveci thith shumë kripë.

2. Salcat e makaronave të blera në dyqan

Mund të habiteni kur të mësoni se salcat e makaronave të supermarketeve janë bomba të vërteta kripe. Gjysma e markave të salcave të testuara nga ‘Consumer Reports’ kishin 400 mg natrium ose më shumë se gjysmë filxhani.

3. Djathërat

Shumë djathëra janë të ndaluar për individët me hipertension për shkak të nivelit të lartë të natriumit. Disa varietete në listën e zezë përfshijnë djathin amerikan, parmixhanin dhe djathin blu, të cilat të gjitha përmbajnë mbi 300 mg natrium për onz.

4. Proshuta

Proshuta e yndyrshme, e kripur dhe e pasur me kolesterol, është e dëmshme, nëse keni probleme me presionin e gjakut. Edhe nëse nuk keni hipertension, duhet të kufizoni konsumin e proshutës. Pse? Studimet kanë sugjeruar se mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të disa llojeve të kancerit.

5. Pije të ëmbla me sheqer

Jo vetëm që pijet me sheqer të shtuar kontribuojnë në shtimin e peshës, ato gjithashtu ndikojnë në presionin e gjakut. Sipas një studimi, individët që pinë sasi të konsiderueshme të pijeve të ëmbla me sheqer janë në rrezik më të lartë të zhvillimit të hipertensionit.

6. Vera

Pirja e një sasie të moderuar të verës së kuqe ka qenë prej kohësh e lidhur me një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës. Megjithatë, nëse jeni me hipertension, duhet të kufizoni konsumin e verës në një ose dy gota në ditë. Pirja e tepërt e alkoolit (katër gota ose më shumë në ditë) mund të rrisë presionin e gjakut.

7. Pije energjike

Ndërsa pijet energjike janë jashtëzakonisht të njohura në mesin e adoleshentëve dhe të rinjve, media kohët e fundit ka ekspozuar efektet e tyre anësore. Përveçse shkaktojnë dhimbje koke, ankth, diarre dhe marramendje, pijet energjike janë treguar se rrisin presionin e gjakut. Këto rreziqe shëndetësore janë lidhur, ndër të tjera, me përqendrimet e tyre të larta të kafeinës, e cila në disa pije madje tejkalon dozën e rekomanduar ditore.

8. Patatet e skuqura

Herën tjetër që vendosni të darkoni jashtë, shmangni patatet e skuqura. Në vend të kësaj, porosisni një sallatë me pak uthull ose perime të gatuara në avull. Patatet e restorantit priren të spërkaten bujarisht me kripë. Marrja e lartë e kripës çon në mbajtjen e lëngjeve në trup, gjë që mund të rrisë presionin e gjakut.

9. Kafe

Përveç rasteve kur udhëzohet ndryshe nga mjeku i tyre, individët me hipertension duhet të monitorojnë marrjen e kafesë. Një studim zbuloi se kafeja rrit rrezikun e sulmeve në zemër tek të rriturit e moshës 18 deri në 45 vjeç me hipertension të lehtë. Rezultatet treguan se ata që pinë shumë kafe kanë deri në katër herë më shumë gjasa të kenë një sëmundje kardiovaskulare sesa një individ mesatar.

10. Pica

Nëse keni hipertension, duhet t’i hidhni menutë e përgatitjes së picave në koshin e riciklimit! Shumë ushqime për pica si salca e domates, djathi dhe specat janë të pasura me kripë dhe yndyra të ngopura, të cilat mund të rrisin presionin e gjakut.