10 të vdekur nga sulmet me thikë në Kanada

Të paktën dhjetë njerëz u vranë dhe pesëmbëdhjetë u plagosën në sulmet me thikë të dielën në dy lokalitete të izoluara në Kanada, duke përfshirë një me një popullsi të madhe indigjene, tha policia që nisi një gjueti për të gjetur dy të dyshuarit.

Duke iu përgjigjur thirrjeve të urgjencës, policia gjeti dhjetë trupa në komunitetin indigjen të James Smith Cree Nation dhe në qytetin e afërt të Weldon, Saskatchewan (Provinca Perëndimore), tha Zëvendës Komisioneri i Policisë së Mounted. Royal Canadian, Rhonda Blackmore, në një konferencë shtypi.

“Disa viktima të tjera u plagosën, 15 prej të cilëve deri më tani janë transportuar në spitale të ndryshme”, shtoi ajo, duke shtuar se policia ishte në kërkim të “dy të dyshuarve” dhe duke hetuar “skenat e shumta të krimit”.

Të dyshuarit janë identifikuar, dy burra të quajtur Damien Sanderson dhe Myles Sanderson, të moshës 30 dhe 31 vjeç, me flokë të zeza dhe sy kafe. Ata dyshohet se ikën me një Nissan Rogue të zi, tha ajo. Forcat e policisë u vendosën “në maksimum” për kapjen e tyre.

“Sulmet e sotme në Saskatchewan janë të tmerrshme dhe zemërthyese. Mendimet e mia janë me ata që kanë humbur të dashurit dhe ata që janë lënduar,” shkroi kryeministri Justin Trudeau në Twitter.

Kryeministri Scott Moe tha se “nuk ka fjalë për të përshkruar në mënyrë adekuate dhimbjen dhe humbjen e shkaktuar nga kjo dhunë e pakuptimtë”.

Policia kishte marrë një telefonatë të parë në 05:40 me orën lokale duke raportuar një sulm me thikë në James Smith Cree Nation, i ndjekur nga të tjerë.

Lokaliteti James Smith Cree Nation, i populluar nga 2500 banorë, ka shpallur gjendjen e emergjencës lokale. Banorëve të Saskatchewan u është kërkuar gjithashtu të qëndrojnë në shtëpi për siguri.

Autoritetet besojnë se “disa nga viktimat ishin në shënjestër të të dyshuarve dhe të tjerët u sulmuan rastësisht,” tha ajo, duke theksuar se ishte shumë herët për të diskutuar motivin e sulmeve.

Të dyshuarit u raportuan fillimisht në Regina, kryeqyteti i provincës që ndodhet më shumë se 300 kilometra në jug. Alarmi dhe kërkimi u përhap më pas në provincat fqinje të Manitoba dhe Alberta, një rajon i madh sa gjysma e Evropës.

Autoriteti shëndetësor i Saskatchewan tha se kishte aktivizuar protokollet e urgjencës për t’u marrë me “një numër të madh pacientësh kritikë”. Tre helikopterë dhe një mjek u dërguan nga Saskatoon dhe Regina për të transportuar viktimat.

Vitet e fundit, Kanadaja ka përjetuar një sërë ngjarjesh të dhunës. Në prill të vitit 2020, një sulmues u vesh si oficer policie, duke vrarë 16 persona në Nova Scotia. Në janar 2017, gjashtë persona u vranë dhe pesë u plagosën në sulmet në një xhami në Quebec. Dhe në vitin 2018, një shofer kamioni shtypi këmbësorët në Toronto, duke vrarë 10 dhe duke plagosur 16.

 

*TiboNews