10 të vdekur në Iran

Numri i të vdekurve nga shembja e një ndërtese tregtare ende në ndërtim në Iranin jugperëndimor arriti në 10 të martën, pasi më shumë trupa u nxorën nga rrënojat në qytetin e Abadan, raportuan mediat iraniane.

Dhjetra njerëz u bllokuan kur ndërtesa 10-katëshe e Metropol u rrëzua të hënën, duke shkatërruar dyqane dhe madje disa makina në rrugët përreth.

Fillimisht, pesë u raportuan të vrarë, por numri i të vdekurve u dyfishua një ditë më vonë. Të paktën 39 persona u plagosën, shumica prej tyre lehtë.