10 njerëzit më të mbrojtur në botë

Kush janë njerëzit më të mbrojtur në botë? Kuptohet që janë ata më të pushtetshmit, më të rëndësishmit dhe më me ndikim në botë, të cilët kanë të kontraktuar agjencitë, forcat dhe njësitë speciale të sigurisë, më të mirat që mund të ekzistojnë.

Këta liderë politikë, manjatë biznesi, monarkë apo personazhe të famshëm, mund të modifikojnë jetën e miliona njerëzve për mirë ose për keq me vendimet që marrin, prandaj integriteti i tyre dhe i familjes së tyre është diçka me rëndësi ekstreme, prandaj ushtarë, police ose bodyguard stërviten për shumë vite për të qenë të zgjedhurit dhe të sakrifikojnë jetën për këta persona. Në disa raste ne nuk arrijmë të shohim se kush po mbron jetën e një personazhi të famshëm që del para një audiencë. Por në fakt, janë disa të cilët monitorojnë nga të gjitha anët e mundshme.

Zbuloni më poshtë 10 njerëzit më të mbrojtur në botë:

1-Vladimir Putin: Presidenti më i mbrojtur

Vladimir Putin nuk është vetëm presidenti i Rusisë, ai është edhe personi më i fuqishëm në planet dhe ka në posedim arsenalin më të madh të armëve bërthamore, gjë që i shton një plus rëndësisë së tij dhe rrjedhimisht sigurisë së tij personale. Ashtu si Kina, qeveria ruse mbetet e vendosur në zbulimin e informacionit për këtë agjenci elitare që mbron trupin numër një, domethënë presidentin rus dhe familjen e tij, në fakt, nuk ka të dhëna për operacionet e tyre dhe pak raporte janë të disponueshme për publikun. Është aq sekret sa për shumicën e gjërave mund të bësh vetëm supozime, por në fund të fundit mbajtja gjallë e Putinit për kaq shumë vite në presidencë na e bën të qartë atë që ata po e bëjnë shumë mirë. Vladimir Putin njihet si njeriu më i mbrojtur në botë.

2-Donald Trump: Miliarderi më i mbrojtur

Donald Trump nuk është vetëm një herë president i një prej vendeve më të fuqishme në botë: Shteteve të Bashkuara. Ai është gjithashtu një miliarder që ka qindra biznese në mbarë globin, llogaritet se ka një vlerë neto prej rreth 2.5 miliardë dollarësh, me këtë pasuri dhe dashurinë e tij për sigurinë mundi të futet në listën e më të mbrojturve në botë.

Pozicioni i presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka ardhur gjithmonë me sfida të sigurisë së lartë, por Donald Trump theu rekordin e të gjitha kohërave. Për shembull, mbrojtja e ish-presidentit Barak Obama dhe familjes së tij për një vit kushtoi rreth 16 milionë dollarë, megjithatë Presidenti Trump e ngriti atë mandat në 29 milionë dollarë.

Në vitin 2017, Kongresi amerikan buxhetoi 120 milionë dollarë për sigurinë e presidentit dhe familjes së tij për një vit. Shërbimi sekret është njësia elitare që ka për detyrë të mbrojë integritetin e presidentit, flasim për më shumë se 7 mijë elementë të koordinuar në mënyrë perfekte dhe të gatshme për çdo situatë që kërcënon jetën e presidentit amerikan. Këta anëtarë përfshijnë njësitë e qenve, ekipet e reagimit ndaj emergjencave, snajperët, njësitë e motorizuara, ekipet e operacioneve speciale dhe sigurisht të njëjtët roje që janë vetëm pak metra larg presidentit për ta mbrojtur atë me çdo kusht edhe nëse kjo u kushton atyre jetën.

Donald Trump transportohet në limuzinën e njohur si “bisha”, e cila me pak fjalë është automjeti më i sigurt në planet, shumë më tepër se një tank lufte. Dhe kur Trump transportohej në vende të tjera, ai përdorte Air Force One, i cili është gjithashtu avioni presidencial më i sigurt në planet dhe që ruhet nga dy forca luftarake F35 të armatosura deri në dhëmbë.

3-Kim Jong-Un: Diktatori më i mbrojtur

Vitet e kanë bërë të qartë se komandanti suprem, i njohur si “diktatori i Koresë së Veriut”, Kim Jong-Un është një personazh mjaft interesant. Koreja e Veriut është një nga shoqëritë më të kontrolluara në botë, megjithatë siguria e liderit të saj është po aq e fortë sa çeliku. Gjatë vizitës së tij në Singapor në vitin 2018, një video e presidentit të Koresë së Veriut i shoqëruar nga disa anëtarë të shërbimit të tij sekret e ndoqi nga afër në një ecje të koordinuar në mënyrë të përkryer. Rezulton se Kim Jong-Un jo vetëm që ka disa super-ushtarakë që i ruajnë trupin, por ai gjithashtu ka ushtrinë e tij që besohet se numëron midis 100,000 dhe 120,000 burra. Kjo njësi elitare quhet Komanda e Gardës Supreme dhe në thelb shërben me ushtrinë personale shumë të trajnuar të Kim, e cila varet drejtpërdrejt dhe plotësisht prej tij.

4-Papa Françesku: Udhëheqësi fetar më i mbrojtur

Papa Françesku është edhe peshkop i Romës, edhe lider i botës sipas detyrës zyrtare, si kreu i Kishës Katolike dhe si presidenti i një vendi, edhe ai ka nevojë për mbrojtjen maksimale dhe jo pikërisht nga engjëjt në parajsë. Papa Françesku banon në një nga qytetet ndoshta më të blinduara në botë: në qytetin e Vatikanit, në Romë (Itali), linja e tij e parë e mbrojtjes është Garda Papnore Zvicerane, e cila është një njësi e forcave të armatosura dhe rojeve të nderit të mbajtura nga Selia e Shenjtë. që mbron Papën dhe Pallatin Apostolik, duke shërbyer si ushtri de facto e qytetit të Vatikanit.

Kjo forcë ushtarake u themelua në vitin 1506 nën mandatin e Papa Julius II, në fakt, Garda Zvicerane është një nga njësitë ushtarake më të vjetra në veprim, më shumë se 100 elementët që e përbëjnë atë duket se janë vetëm dekorativë, të veshur me forca të blinduara metalike të rënda, shtiza dhe duke përdorur shpata në shekullin e 21-të, por në realitet, ato janë një forcë vdekjeprurëse e përbërë nga ushtarët më të mirë që Zvicra ka për të ofruar. Ata janë plotësisht të aftë për të paaftësuar këdo që përpiqet të kërcënojë shenjtërinë e tyre.

Garda Zvicerane disa nga armët më të avancuara në botë dhe kjo përfshin automatikët MP7, procesi i përzgjedhjes së Gardës Zvicerane kërkon kandidatë që demonstrojnë përkushtim ekstrem, aftësi fizike, arsim të lartë dhe aftësi ushtarake. Pasi tregon se i plotëson nevojat e Gardës zvicerane, betohet dhe bekohet nga vetë Papa.

5-Xi Jinping: Politikani më i mbrojtur

Si kryetar i Kinës, nuk është për t’u habitur që ai ruhet shumë mirë, ai dhe liderët e tjerë të Partisë Komuniste mbrohen mirë nga një njësi elitare e quajtur Byroja Qendrore e Sigurisë, e cila është një organizatë famëkeqe sekrete, edhe sot e kësaj dite.

Megjithëse nuk ka të dhëna zyrtare për numrin, thuhet se Xi Jinping është personi me numrin më të madh të sulmeve në botë dhe nuk është për t’u habitur kur kuptojmë se Kina është vendi më i populluar dhe më i nënshtruar në planet. Kjo do të thotë se ata kanë një numër serioz truprojash që e mbrojnë atë në çdo hap që ai hedh, dhe sot kjo trupë sekrete sigurie përdor dronë për të mbajtur të sigurt udhëheqësin e lartë kinez dhe ata gjithashtu kanë një skuadër ushtarësh të përkushtuar ndaj sigurisë kibernetike.

6-Mohamed Bin Salman: Udhëheqësi arab më i mbrojtur

Gjithashtu në listën e njerëzve më të mbrojtur në botë kemi liderin arab Mohamed Bin Salman. Ai është princi i kurorës i Arabisë Saudite, kombi me naftën më të madhe në botë dhe një nga më të pasurit, Mohamed Bin Salmán nuk është vetëm një princ, por ai është edhe zëvendëskryeministër i vendit dhe president i Këshillit për Ekonominë. Si kryetar i Këshillit për Çështje Politike dhe Sigurie dhe Ministër i Mbrojtjes, Salman ka shpenzuar më shumë se 20 miliardë dollarë për pajisje ushtarake vitet e fundit.

Princi Salman është veçanërisht i njohur jo vetëm për pallatet e tij të mëdha, makinat sportive, kafshët shtëpiake ekzotike dhe gjithçka që kushton miliona e miliona dollarë, por edhe për të qenit një lider mjaft brutal nëse mund ta përkufizoni në çfarëdo mënyre, pasi ai është një lider që i jep fund jetës së kujtdo që kritikon qeverinë e tij brenda apo jashtë.

Për shkak të armiqve të shumtë që Arabia Saudite ka tashmë historikisht, është e qartë se ai është një nga njerëzit më të mbrojtur në planet, përflitet se mbrohet edhe më shumë se babai i tij, mbreti, Mohamed Bin Salman.

 

7-Mbretëresha Elizabeth II: Udhëheqësja sovrane më e mbrojtur

Sipas traditave të Britanisë së Madhe, të kesh një mbretëreshë është një thesar jashtëzakonisht i çmuar dhe më shumë duke pasur parasysh se ajo është një nga monarket që ka jetuar më gjatë, ka një nga siguritë më mbresëlënëse që mund të ekzistojnë.

Linja më e dukshme dhe më e famshme e mbrojtjes së tyre është Garda ikonë e Mbretëreshës, e cila njihet për shfaqjet e marshimit, uniformat e kuqe, helmetat e zeza etj. Duken si figurantë por në realitet këta burra janë të trajnuar për t’u përballur me çdo kërcënim dhe sulm.

Linja më e rëndësishme e sigurisë për të mbajtur të sigurt Madhërinë e saj është Skuadra Mbrojtëse Mbretërore, e njohur gjithashtu si Skuadra Elite Storlan York, e cila u formua në vitin 1983 dhe thuhet se përbëhet nga deri në 185 oficerë të trajnuar nga SAS. (Shërbimi Special Ajror) dhe është përgjegjës për sigurimin 24-orësh të Mbretëreshës. Përveç kësaj, mbretëresha Elizabeth II ka infiltruar roje sigurie që e shoqërojnë gjatë gjithë kohës dhe prej të cilëve ajo ka protokolle dhe shkëmbim të mesazheve sekrete të koduara në rast se vetë Mbretëresha ndjen se ndodhet në një situatë të rrezikshme.

8-Mark Zuckerberg: CEO më ​​i mbrojtur

CEO i Facebook dhe kompanive të tjera, si WhatsApp dhe Instagram, është një nga miliarderët e rinj më të mbrojtur në planet dhe nuk është çudi të dimë rëndësinë e tij në botën e biznesit dhe komunikimit online. Mark nuk është adhurues i luksit të kapitalizmit, por siguria e tij është diçka që ai nuk e merr dhe aq lehtë.  Thuhet se Mark Zuckerberg shpenzon rreth 9. milion dollarë në vit për sigurinë e tij.

Nga viti 2015 deri më sot janë shpenzuar më shumë se 30 milionë dollarë për roje, sisteme sigurie dhe avionë privatë dhe llogaria vazhdon të rritet. Mark Zuckerberg nuk është një person që shihet normalisht në publik, por kur e bën ai është gjithmonë i rrethuar nga roje të shumta, këta truproja nganjëherë quhen “policia sekrete e Zuckerberg”.

9-Floyd Mayweather Jr.: Atleti më i mbrojtur

Boksieri i pamposhtur është pa dyshim sportisti më i mbrojtur në planet. Së pari, duhet të kuptojmë se boksi është një nga sportet më fitimprurëse në botë, për këtë arsye, një nga yjet e tij më të mëdhenj në histori mbron veten nga gjithçka dhe më shumë duke ditur se Floyd ka një vlerë prej më shumë se 500 milionë dollarë. Nuk është sekret që Floyd ka pallate luksoze, makina sportive ekskluzive dhe biznese në të gjithë botën. Por Floyd ka qenë gjithmonë i shoqëruar nga dy, tre, gjashtë apo edhe tetë roje sigurie, të cilët për shkak të fizikut të tyre janë thuajse të pamundur për t’i rrëzuar në tokë.

Duke marrë parasysh gjatësinë e Floyd, disa nga rojet e tij janë mbi dy metra të gjatë dhe pothuajse peshojnë mbi 180 kilogramë. Këta roje nuk janë vetëm për shfaqje, ata janë me të vërtetë përgjegjës për të mbrojtur boksierin e pamposhtur në çdo kohë dhe kjo është arsyeja pse Floyd ka akses tek ata 24 orë në ditë.

10-Princi Harry dhe Meghan Markle: Çifti më i mbrojtur në botë

Përafërsisht 8.7 milion dollarë plus 4.7 milion dollarë u shpenzuan në dasmën e çiftit mbretëror për shërbimet e policisë për të mbajtur të gjithë të ftuarit të sigurt dhe kjo përfshin Mbretëreshën Elizabeth II, ekipi i sigurisë për dasmën dyshohet se përfshinte snajperë në çati, policë të fshehtë që qëndronin në turmë, muaj hetime kundër terrorizmit dhe një kërkim i gjithanshëm, pasi dasma e tyre përbënte një rrezik të veçantë për shkak të shërbimit ushtarak të Harryt në Afganistan dhe kërcënimeve të antraksit që ai tashmë kishte marrë.

*Tibo News