10 filmat më të mirë të luftës

#10. The Battle of Algiers (1966)

– Regjisor: Gillo Pontecorvo

– Vlerësimi i përdoruesit në IMDb: 8.1

– Kohëzgjatja: 121 min

Ky shembull i kinemasë neorealiste italiane fokusohet te komandanti i parashutistëve, Kol Mathieu, i cili dërgohet në Algjeri për të shuar kryengritjet. Pikërisht këtu ai takohet me Ali la Pointe, një ish-kriminel që tani drejton Frontin Algjerian de Liberation Nationale. I vetmi aktor profesionist në film ishte Zhan Martin, i cili luante rolin e Kol Mathieu. Pjesa tjetër e kastit përbëhej kryesisht nga algjerianë joprofesionistë.

#9. Saving Private Ryan (1998)

– Regjisori: Steven Spielberg

– Vlerësimi i përdoruesve në IMDb: 8.6

– Kohëzgjatja: 169 min

Steven Spielberg hap “Saving Private Ryan” me një nga skenat e betejës më të tmerrshme në historinë kinematografike, teksa Aleatët pushtojnë Plazhin e Normandisë (D-Day) në 1944 gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ajo që vijon është historia e kapitenit Miller (Tom Hanks) dhe njësisë së tij prej shtatë vetash, të cilët dërgohen në një kërkim për të tërhequr djalin e vetëm të mbijetuar të një nëne (Matt Damon). Filmi mori pesë çmime Oscar dhe fitoi mbi 480 milionë dollarë. Ai gjithashtu ekspozoi audiencën e re ndaj tmerreve dhe heroizmave të Luftës së Dytë Botërore, duke i ndihmuar ata të kuptojnë më mirë sakrificat e shumta të bëra dikur në emër të vendit të tyre.

#8. Gone with the Wind (1939)

– Regjisorët: Victor Fleming, George Cukor, Sam Wood

– Vlerësimi i përdoruesit në IMDb: 8.1

– Kohëzgjatja: 238 min

Duke kronikuar jetën e Scarlett O’Hara (Vivien Leigh) gjatë epokës së Luftës Civile dhe Rindërtimit, “Gone With the Wind” është eposi historik për të cilin ende aspirojnë shumica e filmave të suksesshëm. I mbushur me kinematografi të harlisur dhe dramë tronditëse, filmi fitoi tetë Oscar-nga 13 nominime-në vitin 1940 dhe mbetet filmi me fitimet më të larta të të gjitha kohërave kur përshtatet për inflacionin.

#7. Ran (1985)

– Regjisor: Akira Kurosawa

– Vlerësimi i përdoruesve në IMDb: 8.2

– Kohëzgjatja: 162 min

Kur bëhet fjalë për filmat e luftës, Akira Kurosawa është një emër i njohur. Këtu ai është përsëri në këtë listë me Ran, një version i rishpikur i “Mbretit Lir” të William Shakespeare. Ai ndjek Hidetora Ichimonji, një kryekomandant që po vdes, i cili heq dorë nga froni dhe e ndan mbretërinë e tij midis tre djemve të tij.

#6. Apocalypse Now (1979)

– Regjisor: Francis Ford Coppola

– Vlerësimi i përdoruesve në IMDb: 8.4

– Kohëzgjatja: 147 min

Duke përditësuar “Zemrën e errësirës” të Joseph Conrad për epokën moderne, “Apocalypse Now” i Francis Ford Coppola-s luan Martin Sheen si kapiten Willard, një oficer me përvojë që lufton për të ruajtur mendjen e shëndoshë në mes të Luftës së Vietnamit. Willardit i ofrohet një mision sekret: të gjurmojë dhe të vrasë një kolonel mashtrues (Marlon Brando). Krijimi i filmit ndikoi në Coppola, i cili zhyti të gjitha paratë e tij në prodhim dhe pësoi një krizë epileptike gjatë xhirimit.

#5. Grave of the Fireflies (1988)

– Regjisor: Isao Takahata

– Vlerësimi i përdoruesit në IMDb: 8.5

– Kohëzgjatja: 89 min

Me origjinë gjysmë autobiografike, “Grave of the Fireflies” është një film i animuar që tregon përrallën pjesërisht të vërtetë të Seitas, një adoleshent që duhet të kujdeset për motrën e tij më të vogël pas një sulmi amerikan gjatë Luftës së Dytë Botërore. Është një përrallë mbi mbijetesën, dashurinë e vëllezërve dhe motrave dhe domosdoshmërinë e mbijetesës. Autori i tregimit origjinal tha se janë bërë shumë oferta për të bërë një version live të filmit. Megjithatë, ai mendonte se animacioni ishte mënyra e vetme për të përcjellë shkatërrimin me detaje, duke qenë aq larg sa të mos ishte traumatik për audiencën.

#4. Pan’s Labyrinth (2006)

– Regjisor: Guillermo del Toro

– Vlerësimi i përdoruesve në IMDb: 8.2

– Kohëzgjatja: 118 min

Filmi zhvillohet në Spanjë në vitin 1944, pesë vjet pas Luftës Civile Spanjolle. Regjisori Guillermo del Toro e çon audiencën në një aventurë fantastike surrealiste përmes syve të Ofelias. Njerku i Ofelias është kapiteni brutal Vidal, i cili po gjuan rebelët spanjollë që luftojnë kundër Frankos dhe regjimit të tij. Del Toro e mori idenë për historinë nga shkarravina e tij në një fletore. Ai la fletoren e përmendur në një taksi në Londër gjatë prodhimit; kur shoferi i taksisë e ktheu fletoren disa ditë më vonë, Del Toro i dha bakshishit 900 dollarë.

#3. Army of Shadows (1969)

– Regjisor: Jean-Pierre Melville

– Vlerësimi i përdoruesve në IMDb: 8.2

– Kohëzgjatja: 145 min

Bazuar në librin e Joseph Kessel, “Army of Shadows” ndjek historinë e Philippe Gerbier, i cili kryeson një rrjet të Rezistencës Franceze. Ai tradhtohet dhe vendoset në një kamp burgu nazist, por përfundimisht arratiset dhe kërkon hakmarrje ndaj informatorit.

#2. Lawrence of Arabia (1962)

– Regjisori: David Lean

– Vlerësimi i përdoruesve në IMDb: 8.3

– Kohëzgjatja: 228 min

Bazuar në historinë e vërtetë të T.E. Lawrence, Peter O’Toole luan rolin kryesor në këtë histori të një oficeri anglez, i cili është caktuar të jetë një ndërlidhës midis arabëve dhe britanikëve në luftën e tyre kundër turqve. Ai u nominua për 10 Oscar, duke marrë shtatë, përfshirë çmimin e filmit më të mirë dhe regjisorit më të mirë.

#1. Casablanca (1942)

– Regjisori: Michael Curtiz

– Vlerësimi i përdoruesit në IMDb: 8.5

– Kohëzgjatja: 102 min

Ky film legjendar i vitit 1942 sheh Humphrey Bogart duke luajtur Rick Blaine, një emigrant amerikan dhe pronar klubi nate në Casablanca, Marok. Ndërsa Lufta e Dytë Botërore përshkallëzohet, Rick ofron një strehë për refugjatët ndërsa ata ikin nga nazistët me shpresën për të arritur në Amerikë. Gjërat ndërlikohen dhe bëhen të rrezikshme kur ish e dashura (Ingrid Bergman) shfaqet në kafe me burrin e saj dhe i kërkon Rikut ndihmën e tij.