10 filmat më të mirë që po transmetohen tani

Nuk e di se si mund ta keni nisur këtë vit, por ajo që thuhet me bindje është se muaji janar ka plot shfaqje të reja që mund t’iu shkëpusin nga rutina e mërzithsme pas vitit të ri. Këta janë 10 filmat dhe serialet më të mira që po transmetohen aktualisht:

“The French Dispatch”

Si një nga autorët më të njohur që punon sot, Wes Anderson ka krijuar një tjetër mrekulli komedi-romancë. Historia sillet rreth një letre dashurie e vendosur në një postë të një gazete amerikane në një qytet imagjinar francez të shekullit të njëzetë, që sjell në jetë një koleksion tregimesh të botuara në “The French Dispatch Magazine”.

“The Green Knight”

Me “The Green Knight”, regjisori David Lowery ka marrë një qasje eksperimentale ndaj legjendës Arturiane, duke dërguar djalin e guximshëm të Arturit, Gawain, në një përpjekje për t’u përballur me Kalorësit ogurzi i quajtur “Green Knight”. Udhëtimi i Gawain është përshtatje e një poeme të shekullit të XIV.

“The Matrix Resurrections”

Rikthehet Lana Wachowski me serinë e filmave të realitetit virtual. Kthimi në një botë me dy realitete: njëra ishte jeta e përditshme dhe tjetra nuk dihej se çfarë fshihej pas saj. Për të zbuluar nëse realiteti i tij është një konstrukt dhe për tu njohur me të vërtetën, zotit Anderson do të duhet të zgjedhë të ndjekë të pamundurën në mes të një situate të jashtëzakonshme.

“The Power of the Dog”

Përfundimi i sezonit të katërt të “Yellowstone”, ishte transmetimi më i shikuar televiziv që nga viti 2017. Ndërkohë, shkrimtarja dhe regjisorja fituese e Oskarit, Jane Campion e thyen më në fund këtë rekord me filmin “The Power of the Dog”. Fermeri karizmatik, Phil ndjell frikë tek ata që e rrethojnë, por kur vëllai i tij sjell në shtëpi një grua të re dhe djalin e saj, Phil mund të ndryshojë.

“The Tragedy of Macbeth”

Nga natyra, veprat e Shekspirit janë të dashura për fjalët, vargjet dhe kthesat e tyre elegante. Tragjedia e Makbethit vjen këtë herë me imazhet e zymta bardh e zi të cilat përshtaten me temperamentin e Zotit dhe Zonjës Makbeth, të luajtur nga disa prej aktorëve më të mirë amerikanë, si: Denzel Washington nga “Glory” dhe dhe Frances McDormand nga “Fargo”.

“The Book of Boba Fett”

Një aventurë emocionuese e Star Wars e ngacmuar në një sekuencë të befasishme pas finales së Sezonit 2 të “The Mandalorian”, gjen gjahtarin legjendar të dhuratave Boba Fett dhe mercenarin Fennec Shand duke lundruar në botën e krimit të galaktikës kur kthehen në tokën e Tatooine për të zbatuar pretendimet e tyre në territorin e sunduar dikur nga Jabba Hutt dhe sindikata e tij e krimit.

“Peacemaker”

Warner Bros e cila gjeti botën e saj me “The Suicide Squad” rikthehet me “Peacemaker”, një serial ku luan John Cena si agjenti që tani punon për qeverinë. Emri i tij është ironik, pasi “Paqeruajtësi”  ka për detyrë të kryejë vrasje jashtëgjyqësore me të cilat askush tjetër nuk dëshiron të ketë të bëjë. Shfaqja ka një pamje kontradiktore të superheroit dhe mbartet nga Cena, i cili është bërë një nga aktorët më produktivë gjatë viteve të fundit.

“Ozark”

Me gjysmën e parë të sezonit të fundit që debutoi në Netflix në fillim të këtij muaji, çifti Marty dhe Wendy janë ndarë përfundimisht. Marty, i cili ishte një këshilltar financiar, ju desh të tërhiqte zvarrë familjen e tij nga Çikago në Ozark të Missouri-t, ku duhet të pastrojë para për të qetësuar një bos droge.

“Station Eleven”

Çfarë do të ndodhte nëse një sëmundje shkatërruese, shumë infektive do të zhdukte pjesën më të madhe të njerëzimit? I bazuar në bestsellerin ndërkombëtar të Emily St. John Mandel me të njëjtin emër, “Station Eleven” ka të bëjë më shumë me thirrjen se ne duhet të përqafojmë botën që kemi tani dhe të lëmë pas botën e së kaluarës.

“Yellowjackets”

Tani që ka përfunduar sezonin e tij të parë, është koha për ta shijuar sërisht. Çfarë do të ndodhte me fëmijët e “Lord of the Flies” pasi të kthehen nga ishulli? Ky është thelbi i shfaqjes, i cili shtrohet që nga viti 1996 deri në ditët e sotme. Një grup grash që dikur kishin qënë në të njejtin ekip futbolli ngelen në një ishull të shkretë për 19 muaj pasi avioni i tyre u rrëzua.