10 fakte interesante që do t’ju ndriçojnë ditën

A e dini se minjtë gudulisen? Apo se dhitë kanë dialekte? Apo se zërat e Mickey dhe Minnie Mouse ishin të martuar në jetën reale? Këto janë 10 faktet interesante me të cilat mund ta nisësh ditën me buzëqeshje.

 

1. Kujtesa e ketrit

Ketrat shpesh harrojnë se ku i kanë groposur arrat e tyre, duke rezultuar në rritjen e qindra pemëve të reja çdo vit.

2. Winnie Pooh

Jim Cummings, zëri ikonë pas Winnie the Pooh and Tigger, përdor kohën e tij të lirë që më zërin e Pooh të telefonojë fëmijët e sëmurë në spitale dhe për t’u treguar atyre se sa të guximshëm janë.

3. Shokë të mirë për selfie

Në ishullin Rottnest, Australi, mund të shoqëroheni me kuokkat vendase, të famshëm për një buzëqeshje të përhershme në fytyrën e tyre, duke krijuar miqtë të adhurueshëm për të bërë selfie.

4. Mbishkrimi në hënë

Astronauti i NASA-s, Gene Cernan, shkroi inicialet e vajzës së tij në Hënë gjatë misionit Apollo 17. Inicialet “TDC” janë ende atje dhe ndoshta do të jenë për dhjetëra mijëra vitet e ardhshme.

5. Të folurat e dhisë

Studimet kanë treguar se dhitë kanë dialekte.

6. Merr frymë me çfarë?

Disa lloje të breshkave të detit mund të marrin frymë përmes ‘cloacal bursae’, të njohura si prapanica e tyre.

7. Kuajt e detit

Kuajt e detit jo vetëm që çiftëzohen gjatë gjithë jetës, por edhe udhëtojnë duke mbajtur bishtin e njëri-tjetrit.

8. Charlie Chaplin

Aktori anglez Charlie Chaplin një herë hyri në një konkurs të ngjashëm me Charlie Chaplin në San Francisko, të cilin e humbi.

9. Çifti Disney

Wayne Allwine (zëri i Mickey Mouse) dhe Russi Taylor (zëri i Minnie Mouse) ishin martuar në të vërtetë në jetën reale.

10. Ishulli i derrave

Një ishull në Bahamas është i frenuar nga derra të egër të lezetshëm, me të cilët turistët dhe vendasit mund të notojnë dhe të ndërveprojnë. Derrat pëlqejnë të freskohen në oqean, madje janë mësuar të rrinë në bordin e varkave.